forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

BİN LADİN OPERASYONU HOLLYWOOD FİLMLERİNE TAŞ ÇIKARDI...

Aktif .

station_roomUsame Bin Ladin'in ölü ele geçirildiği operasyonun ertesi günü dünyadaki tüm gazeteler, Pentagon tarafından verilen brifingi aktardı. Pentagon yetkililerine göre operasyon film gibi gerçekleşmiş, çatışma olmuş, Ladin öldürülmüştü...

 

'Geronimo Operasyonu'nda düşen helikopter, dakikalarca süren çatışma, Ladin'in canlı kalkan olarak kullandığı ölen eşi, El Kaide liderinin silahla direnmesi ve CIA Başkanı'nın operasyonu saniye saniye bir askerin miğferindeki kameradan izlemesi gibi nefes kesici gelişmeler dünya medyasına aktarılmıştı.

Ancak baskının üzerinden saatler geçtikçe bu detayların her biri ortadan kayboluverdi. Önce eşinin ölmeyip yaralandığı, hatta Ladin'e siper olmak isterken askerler tarafından vurulduğu anlaşıldı. Ardından El Kaide liderinin silahsız olduğu itirafı geldi.

Dün itibariyle 'senaryo' tam anlamıyla tepetaklak oldu.

KARARI KİM VERDİ?

CIA Başkanı Panetta, "Operasyon başlar başlamaz video görüntüsü gitti. 25 dakika boyunca hiçbir görüntü ve haber alamadım. Operasyonun nasıl gittiği, içeride neler yaşandığı konusunda fikir sahibi değildik. Bin Ladin'in öldürülmesi kararını da Başkan Obama değil askerler verdi. Ama buna yetkileri zaten vardı" dedi. New York Times'ın Beyaz Saray kaynaklarına dayandırdığı haberde de villada sadece tek bir kişinin tabancayla direndiği, onun dışında kimsenin askerlere tek bir kurşun atmadığı anlatıldı. Böylece askerlerin, oda oda dolaşıp silahsız sivilleri öldürdükleri anlaşıldı.

Aynı şekilde Black Hawk helikopterin de evin çatısından açılan ateşten değil teknik arıza nedeniyle düştüğü ortaya çıktı. Ladin'in ise, "Silahına uzanmayı düşündüğü için" öldürüldüğü iddia edildi. Ladin'in 6 yıl yaşadığı söylenen evin de 1 milyon dolar değerinde bir villa değil, duvarları rutubet içinde, boyaları dökülmüş, havalandırması yetersiz bir izbe ev olduğu anlaşıldı.

VİRÜSE DİKKAT...

Ladin fotoğraflarının tüm dünyada merak uyandırmasını fırsat bilen bilgisayar korsanları Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde "Ladin'in gizlenen fotoğrafları" adı altında bir virüs yaymaya başladı.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN