forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ÇOCUK İSTİSMARI HABERLERİNDE ARTIŞ!

Aktif .

ETİKETLER:Çocuk ve Medya

cocuk_ve_medyaMedya Takip Merkezi (MTM), medya yansımalarını mercek altına alarak, Türkiye’de “çocuk istismarında” son beş yılın tablosunu ortaya koydu. İşte, araştırmanın dikkat çeken detayları...

Medya Takip Merkezi (MTM), medya yansımalarını mercek altına alarak, Türkiye’de “çocuk istismarında” son beş yılın tablosunu ortaya koydu. Araştırmanın sonucuna göre, çocuk istismarı meselesi medyada her geçen yıl daha fazla yer alırken, çocuk istismarını engellemeye ve iyileştirmeye yönelik çalışmalarda da önemli bir artış tespit edildi.

23 Nisan Çocuk Bayramı, çocuk gelişiminin ve haklarının gündeme geldiği günlerden biridir. Konuyla ilgili çeşitli seminerler, etkinlikler yapılır, tüm gelişmeler medyada geniş yankı bulur. Medya Takip Merkezi (MTM), sağlıklı bir nesil yetiştirmenin önündeki büyük engellerden biri olan “çocuk istismarı”nın medya yansımalarını mercek altına alarak, Türkiye’nin son beş yılda ortaya nasıl bir tablo koyduğunu tespit etti.

ÇOCUK İSTİSMARI KONULU HABERLERDE REKOR ARTIŞ!

MTM Medya Takip Merkezi’nin 2006-2010 yıllarını kapsayan beş yıllık analiz raporuna göre, gazete ve dergilerde, çocuk istismarı ile ilgili toplam 4 bin 42 adet haber/yazı yayınlandı. 2006 yılında konuyla ilgili sadece 339 haber yapılırken, bu sayı 2010 yılında ise dört katından fazla artış göstererek, 1405 habere ulaştı.
Beş yıllık süreçte, basında yer alan haberlerin yüzde 38 oranındaki en büyük dilimi, çocuk istismarını engellemeye ve iyileştirmeye yönelik çalışmalar ile ilgili haberlerden oluştu. Haberlerin yüzde 22’si ise istismara uğrayan çocuklar ile ilgili üçüncü sayfa haberleriydi. Basının en çok yer verdiği konu başlıklarından bir diğeri ise bu alanda yapılan çeşitli araştırmalar olurken, doktorların ve sosyologların konuyla ilgili açıklamaları ve uyarıları da basında sıkça yer aldı.

BASININ KONUYA HASSASİYETİ ARTTI

Aynı araştırma raporuna göre, çocuk istismarını engellemeye yönelik çalışmalara yer verilen haber sayısı, özellikle 2010 yılında büyük bir yükseliş gösterdi. Konuyla ilgili haberlerin sayısında, 2006 yılına oranla beş buçuk kat artış yaşandı.
İstismar edilen çocuklar ile ilgili üçüncü sayfa haberleri ise, yıldan yıla düzenli olarak artış gösterdi. Vaka haberlerinin basında haber rekoru kırdığı yıl ise 2009 yılı oldu. Aynı raporun sonucuna göre, 2010’da bu tür haberlerin sayısı 2006 yılına oranla 4,5 kat artarken, konuyla ilgili uzmanların açıklamaları da, özellikle 2010 yılında basında sıkça yer buldu.

STK’LAR ÇOCUK İSTİSMARINI ÖNLEMEYE YÖNELİK FAALİYETLERİ İLE DİKKATLERİ ÇEKTİ

MTM Medya Takip Merkezi’nin, son beş yılda, basına yansıyan tüm haber ve yazıları inceleyerek oluşturduğu detaylı analiz raporuna göre, sivil toplum kuruluşları, çocuk istismarını engellemeye ve iyileştirmeye yönelik düzenli çalışmalarıyla, basının ilgi alanındaydı. Öyle ki, STK’ların konuyla ilgili çalışmaları, beş yıllık sürecin üç yılında, devletin yaptığı çalışmalara oranla çok daha yüksek yansıma buldu. Çocukları koruyamadığı eleştirileri ile sıkça karşı karşıya kalan devlet kurumları, 2010 yılında yaptıkları çeşitli çalışmalar ile dikkatleri üzerine çekti. Konu, basında da çeşitli tartışmalar ile yıl boyunca geniş yansıma buldu.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN