forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ŞAMİL TAYYAR'A GÖRE, ERGENEKON’UN BİR VE İKİ NUMARALI İSİMLERİ...

Aktif .

samil_tayyar_300Milletvekili olmak için Star Gazetesi'nden ayrılan gazeteci Şamil Tayyar, Ülke TV'de katıldığı 'Gazeteci Milleti' programında, Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’un Ergenekon'un bir ve iki numaralı isimleri olduğunu söyledi.

 ERGENEKON PLANINI YAPAN ESAS İSİMLER CEZAEVİNDE DEĞİL

Ergenekon davasında yürütülen soruşturmanın intikam değil, hukuk bazında yürütüldüğüne dikkat çeken Tayyar, “Bazı davaların bu davayla ilişkilendirilmesi doğru değildir. Ergenekon, bir darbe davasıdır. Her davayı buraya adapte etmek doğru olmaz. Ahmet Şık olayı, davanın eksen kaymasına neden olabilir. Önemli olan bir numaralı isme odaklanmak ve tepeye doğru gitmek gerekir. Ergenekon’da işi planlayan üst yönetim şu an dışarıdadır” dedi.

HSYK SON KARARINDA DOĞRU BİR ADIM ATTI

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)’nun son girişiminin çok sağlıklı olacağını ve yeni atamalarda davalardaki eksen kayması riskinin ortadan kaldırılabileceğine değinen Tayyar, HSYK’nın atamalarla önemli bir işlev yürüttüğünü ve davayı yürüten savcıları da mağdur etmediğini açıkladı.

SAVCILAR BİNLERCE EVRAK ARASINDA BOĞULUYOR

Binlerce evrak arasında savcıların boğulduğunu, yeni gelen dinamik bir ekibin daha fazla davaya odaklanabileceğini söyleyen Tayyar, davanın basılmamış bir kitabın peşinde koşan bir dava haline getirilmesinin doğru olmayacağını ve yakın tarihle hesaplaşma fırsatının kaçırılmaması gerektiğine vurgu yaptı.

ERGENEKON’UN EN GÜÇLÜ OLDUĞU ALAN YARGIDIR

Türkiye’deki bütün darbe dönemlerinde medyanın bunlarla işbirliği yaptığını açıklayan Tayyar, “28 Şubat darbesi bir ordu-medya darbesidir. Medyayı birileri kullanıyor. Soruşturmada medyayı kullanan adamların nerede olduğu şu anda bilinmiyor. Ergenekon’da en güçlü alan yargı alanıdır. Bunların kapısına gidilemiyor. Güçsüz insanlar üzerinden soruşturma yürütülüyor. Türkiye’de bir çocuk bayrak yakıyor ve devlet gidip o çocuğu tutukluyor. Önemli olan o çocuğa kibriti veren ismi bulup tutuklamaktır” dedi.

SİYASETTE REKABET ŞARTLARI BALYOZ VE ERGONEKON DAVALARINDAKİ MÜCADELEDEN DAHA AĞIR

Ülke TV’de Gazeteci Mehmet Acet, Zaman Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Ünal, ve TV 8 Ankara Haber Koordinatörü İsmet Demirdöğen’in birlikte sunduğu Gazeteci Milleti’ne bu hafta Ak Parti’den milletvekili aday adayı olan gazeteci Şamir Tayyar konuk oldu. Konuklar yürütülen davalar ve önümüzdeki seçimlerle ilgili çarpıcı yorumlar yaptılar. Temayül yoklamasından geçtiğini, siyaset ve gazeteciliğin birbirine benzediğini belirten gazeteci Şamil Tayyar, “İkisinde de üçkâğıt, yalan, dolan, entrika var. Siyasette rekabet şartları Balyoz ve Ergonekon davalarındaki mücadeleden daha ağır. Sahaya girdiğinizde sizi çok rahat bir şekilde sabote etmeye çalışıyorlar. Ben Ergenekon ve Balyoz davalarında bir miktar idman yaptım bu yüzden burada fazla zorlanmadım” dedi.

İnsanların oy vereceği kişiyi canlı olarak görmek istediğini ve bu yüzden Ak Parti içerisinde bütün teşkilatları tek tek gezdiğini ifade eden Tayyar, temayül yoklamalarında birinci olmasını Ergenekon ve Balyoz davalarında verdiği mücadelelere bağladı.

Türkiye’de son dönemde çok önemli gelişmeler olduğunu, kendisinin tarih yazanlardan değil yapanlardan olmak istediğini belirten Tayyar, Gaziantep’te aday olsa da olmasa da hizmet edeceğini açıkladı.

MİLLETVEKİLİ OLANLARI KOLAY KOLAY CEZAEVİNDE TUTAMAZLAR

Ergenekon sanıklarının dokunulmazlık için aday olduğunu belirten TV 8 Ankara Haber Koordinatörü İsmet Demirdöğen, bu kişilerin seçildikleri takdirde davaları olumsuz etkileyebileceğine vurgu yaptı. Davaları devam eden kişilerin davalarının iptal olmayacağını sadece erteleneceğine değinen Tayyar, Ergenekon ve Balyoz davalarında tutuklu bulunan kişileri ima ederek milletvekili seçilen bir kişinin kolay kolay cezaevinde tutulamayacağını söyledi.

SÜHEYL BATUM BANA RAKİP GÖSTERİLECEK

Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesine değinen Tayyar, kendisinin adaylığının CHP içerisinde yakından takip edildiğini ve Süheyl Batum’un kendisine Gaziantep’ten rakip gösterileceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu’na Ak Parti’de yoklamaya girdiğini şimdi de CHP’de gireceğini söyleyerek espri yaptığını açıklayan Tayyar, Kılıçdaroğlu’nun kendisine başarı dilediğini söyledi.

Aday olup ismini listelerde görmeyen birçok adayın hastanelik olabileceğini, bazı insanların bütün hayatlarını milletvekili olmaya endekslediğini belirten Tayyar, bu dönemde adaylar konusunda çok büyük sürprizler olacağını vurguladı.

MUSTAFA BALBAY CHP’DE KONTENJANDAN ADAY GÖSTERİLECEK

CHP’de yapılan ön seçimlerde mevcut milletvekillerinin büyük şok yaşadığını belirten Demirdöğen, “Bir ilden seçilemeyen adaylar bazen başka bölgelere kaydırılabiliyor. Mustafa Balbay, ön seçimlerde son anda listeden çıkartıldı ve büyük ihtimalle kontenjandan aday gösterilecek” dedi.

CHP’de de mevcut milletvekillerinin çoğunun seçilemeyeceğini ve Ak Parti’de de büyük kıyım olabileceğini söyleyen Demirdöğen, parti meclisindeki insanların milletvekilliği beklediğini açıkladı.

DENİZ BAYKAL VE ÖNDER SAV SEÇİM SONRASINI BEKLİYOR

CHP’de partinin seçimlerde başarılı olma ihtimalinin yüksek olduğu il sayısının çok az olduğunu bundan dolayı bu bölgelerde çok fazla yığılma olduğunu açıklayan Demirdöğen, Deniz Baykal ve Önder Sav grubunun seçim sonrasını beklediklerini belirtti.

CHP’DE SÜRPRİZ İSİMLER KONUŞULUYOR

Kemal Kılıçdaroğlu’nun lügatinde hayır kelimesinin olmadığını belirten Demirdöğen, CHP’de sürpriz isimlerin olduğunu, bu isimleri şu an vurgulamanın doğru olmadığını açıkladı.  Kılıçdaroğlu’nun Hüsamettin Özkan ve Hüsamettin Cindoruk’la görüştüğünü açıklayan Demirdöğen, bir hafta içerisinde sürprizler olabileceğinin altını çizdi.

Kılıçdaroğlu’nun önceden ön seçim sözü verdiğini fakat bütün illerde ön seçime gidilmediğini belirten Tayyar, Kılıçdaroğlu’nun verdiği sözleri nasıl tutacağını merak ettiğini söyledi.

Türkiye’de seçimlerde demokratik bir ortamın oluşmadığını, her siyasinin seçim yasasıyla oynadığını vurgulayan Demirdöğen, bunu sağlamadan sağlıklı seçimlere gidilemeyeceğini kaydetti. CHP seçmeni olmadığını, Özgürlük ve Demokrasi Partisi’ni desteklediğini açıklayan Demirdöğen, İşçi Partisi desteği için “Allah korusun” dedi.

AK PARTİ’DE 20 CİVARINDA SÜRPRİZ MİLLETVEKİLİ İSMİ KONUŞULUYOR

Ak Parti içerisinde 20 civarında sürpriz milletvekilinden bahsedildiğini, başbakanın ajandasında bu isimlerin yazılı olduğunu vurgulayan Zaman Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Ünal, iş adamlarından, eski siyasetçilerden, gazetecilerden bazı ünlü isimlerin aday olabileceğini iddia etti.

MHP’nin ideolojik çizgisinde son dönemlerde büyük değişiklikler ve zikzaklar olduğunu belirten Tayyar, son dönemde MHP ile CHP arasındaki yakınlaşmanın taban tarafından olumlu karşılanmadığını belirtti.

MHP’nin milliyetçi çizgiden daha ulusalcı çizgiye kaydığını açıklayan Ünal, MHP’nin birçok şehirdeki kalelerini kaybettiğine işaret etti.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN