forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

DİKTATÖR EŞLERİNE HAYRANDILAR!

Aktif .

hurriyet_model23 Kasım 2002 tarihli Hürriyet gazetesinin manşeti şöyleydi: "Onlar açıldı biz kapandık" Konu, halkı müslüman olan ülkelerin diktatör eşlerinin ne kadar şık giyindiği ve modern olduklarıyla ilgiliydi. Gazete her fırsatta diktatör eşlerini imrenerek anlatmaktan geri durmamıştı. Tunus ve Mısır'da yaşanan halk ayaklanması sonrası ise diktatör eşlerinin lüks yaşamının halkı isyan ettirdiği yorumları yapılıyordu... AK Parti 3 Kasım 2002 seçimlerinde iktidara gelmiş ve bakanlar kurulu yeni açıklanmıştı.

Hürriyet Gazetesi'nin ise bakın neyle uğraşıyordu... 

“Müslüman ülkelerin başı açık ‘first lady’leri ve kadın liderleri ön plana çıkarken, İslam dünyasındaki tek laik ülke olan Türkiye’de tam tersi bir durum yaşanıyor. AKP hükümetinde yer alan 24 bakandan 15’inin eşi türban takıyor.”

Haberde en dikkat çeken şu cümleydi: “Arap ve Müslüman ülkelerin pek çoğunda lider eşleri, açık saçları ile dünya kamuoyunun gündemine giriyor.”

Hürriyet Gazetesi Mısır'ın eski devlet başkanı Hüsnü Mübarek'in eşini şöyle tanıtıyordu.  

Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in eşi Suzan Mübarek, zevkli takıları ve modern giyimiyle Arap dünyasının genç first lady’leriyle yarışıyor. Arap Kadın Organizasyonu’nun kurulmasında emeği geçen Suzan Mübarek, “Kadınlar karar mekanizmalarına katılmadıkça geleceğimiz olamaz” diyor.


HÜRRİYET'TE 23 ARALIK 2002 TARİHİNDE YAYINLANAN HABER

Onlar açıldı biz kapandık

Müslüman ülkelerin başı açık ‘first lady’leri ve kadın liderleri ön plana çıkarken, İslam dünyasındaki tek laik ülke olan Türkiye'de tam tersi bir durum yaşanıyor. AKP hükümetinde yer alan 24 bakandan 15'inin eşi türban takıyor.

3 Kasım genel seçimlerinin ardından oluşan Türkiye'nin yeni üst düzey yönetiminde, türbanlı eşler ağır basıyor. Başta AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, protokolde ikinci sırada bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Abdullah Gül'ün eşleri de türbanlı. Kabinedeki 24 bakandan 15'inin eşi türban takıyor. Buna karşılık, Arap ve Müslüman ülkelerin pek çoğunda lider eşleri, açık saçları ile dünya kamuoyunun gündemine giriyor.

İslam dünyasının önde gelen ülkelerinde sadece lider eşleri değil, kadın liderler de çoğunlukla başı açık ve modern giysiler içinde görünüyor. Endonezya Devlet Başkanı Megawati ve Bangladeş Başbakanı Begüm Halide Ziya bunun en tipik örnekleri. Arap dünyası dışındaki İslam ülkelerinde de lider eşlerinin örtündüğüne pek rastlanmıyor. Pakistan ve Malezya'da lider eşleri kesinlikle türban takmıyor.
Habercilerin gözdesi olan first lady'ler arasında, ‘‘Dünyanın en şık kadını’’ diye anılan Ürdün Kraliçesi Rania, Suriye Firt Lady'si Esma Esad ve Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in eşi de var. Türkiye'nin en tepesindeki türbanlı eşler dengesini, Cumhurbaşkanı Sezer'in eşi Semra Sezer sağlıyor. Semra Hanım'ın yanısıra, Kabine'deki tek kadın bakan Güldal Akşit de açık başıyla, üst düzey yönetimdeki dengeyi sağlayan ikinci kişi. Kabine'deki 9 bakanın eşleri de açık başlı.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/ 

TUFAN TÜRENÇ'İN YAZISI

Fotoğraftaki acı gerçekler ve diğerleri...
Hürriyet, 19 Mart 2004


Ürdün Kralı Abdullah'ın eşi Kraliçe Rania ile Emine Erdoğan'ın yan yana fotoğraflarını görünce içimi derin bir hüzün kapladı.
Fotoğrafa bakarken bir an kendi kendime, ‘‘Bu hanımefendilerden hangisi laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın eşi, hangisi bir Arap ülkesi olan Ürdün'ün kraliçesi’’ diye sormadan edemedim.
Kraliçe Rania, fotoğrafta tam Batılı bir kadın gibi çok şık ve modern giysiler içinde gülümsüyordu.
Emine Hanımefendi ise Arap geleneklerine uygun bir tesettür içindeydi. O da gülümsüyordu. (Nezaketsizlik yapmamak için kıyafetini değerlendirmiyorum.)
Sanırım bir yabancıya bu fotoğrafı gösterseniz ve ‘‘Kim kimdir?’’ diye sorsanız, doğru yanıtı mümkün değil veremez.
Bilmiyorum, bu fotoğraf karşısında AKP'liler ne düşünüyor?


EMİN ÇÖLAŞAN'IN YAZISI

Onlar Müslüman değil!
Hürriyet, 19 mart 2004


Yurtdışına çıkmaya, oralarda görmeye gerek yok. Pek çok İslam ülkesinin en üst düzey yöneticileri, eşleriyle birlikte ülkemize geliyor. Onları medyadan izliyoruz.
Pakistan Devlet Başkanı. Endonezya Devlet Başkanı. (Hanım). Suriye Cumhurbaşkanı.Bangladeş Başbakanı. (Hanım). Son olarak Ürdün Kralı. 
Kendileri -ya da eşlerinin- başları açık!
Bir bölümünü ülkemizde görmediğimiz Mısır, Türki Cumhuriyetler ve Kuzey Afrika'nın Müslüman ülkeleri...
Belki bir veya iki istisna ile eşlerinin başları açık... Ve hiçbirinden Atatürk gibi bir devlet adamı geçmemiş, devrimler yapılmamış.
Türban takmıyorlar. Niçin?
Onlar Müslüman değil ki!..

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN