forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

DOĞAN GRUBU'NUN ALTI OKÇULARI...

Aktif .

soruisareti_adammDoğan Holding’in CEO’su Nebil İlseven’in CHP’nin İstanbul İl Başkanı olması, ardından da Oktay Ekşi’nin CHP saflarına katılması gözleri Doğan Grubu-CHP ilişkisine çevirdi. CHP’de siyasete soyunan ve halen gazetelerde yazı yazan Doğan gazetecileri ve çalışanları şunları...İşte Taraf Gazetesi'nin derlediği liste...

Oktay Ekşi: 27 Mayıs darbesinin ardından Kurucu Meclis’te olarak görev alan Oktay Ekşi, 35 yıl başyazarlığını yaptığı Hürriyet’ten iki ay önce istifa etmek zorunda kalmıştı. Ekşi, başbakan ve bakanlar hakkında yazdığı büyük tepki çekince önce özür yazısı yayımlamış, ardından da istifa etmek zorunda kalmıştı.

Nebil İlseven: 2007’den beri Doğan Holding’in CEO’su olan Nebil İlseven, Berhan Şimşek’in yerine CHP’nin yeni İstanbul İl Başkanı oldu. İlseven, 7 ocakta Doğan Holding’deki tüm görevlerinden istifa etmiş, önceki gün toplanan CHP MYK’sında da İstanbul İl Başkanlığı’na atanmıştı.

Erdoğan Toprak: CHP’de Basın ve Propagandadan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Erdoğan Toprak’ın arkasındaki güç olarak, Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Mutlu gösteriliyor. Mutlu’nun, halasının oğlu olan Toprak’ı 2009’da CHP Bakırköy Belediye Başkan adayı yapmak için de devreye girdiği iddia ediliyor.

Hurşit Güneş: 2001-2010 yılları arasında Milliyet gazetesinin ekonomi sayfalarında köşe yazarlığı yaptı. 26 Mayıs 2010’da CHP Parti Meclisi’ne seçilince gazeteden ayrıldı.

Süheyl Batum: 2003’ten beri köşe yazarlığı yaptığı Vatan gazetesinden 27 Mayıs 2010’da CHP PM’ye seçilince istifa etti.

Altan Öymen: 1950 yılında başladığı gazeteciliği 1999’da CHP Genel Başkanı olduktan sonra bıraktı. CHP’de milletvekilliği, bakanlık, parti ve grup yöneticiliği yaptı. Uzun yıllar Milliyet gazetesinde çeşitli görevler üstlenen Öymen, halen Radikal’de yazıyor.

Tarhan Erdem:
Milliyet gazetesi ve Doğan Grubu’nda proje ve kontrol mühendisliği yaptıktan sonra araştırma şirketi kurdu. CHP’de Genel Sekreterlik dahil birçok önemli görev üstlendi. Halen Radikal’de yazıyor. 

NEBİL İLSEVEN: 20 YILDIR PARTİDEYİM

Berhan Şimşek'in yerine CHP İstanbul İl Başkanı atanan Nebil İlseven, Akşam Gazetesine konuştu.

-Son dönemdeki görevlerim nedeniyle mutfağın, ateşin içinde olmadığımı herkes biliyor. Ama örgütte tanınmadığım noktasında, CHP'de paraşütle kimseyi bir yere indiremezsiniz. Tabanın beklentisi olmasaydı bu gerçekleşmezdi. Partimize son zamanlarda katılmış, bize güç vermiş arkadaşlarımızın bizle göz göze gelmediklerinden dolayı dile getirmiş olabilecekleri tepkileri hoşgörüyle karşılıyorum. Ama bunu temel bir yabancılık veya dışarıdan inme olarak kabul etmiyorum.

-Başkanlığım, benim için değil belki sizin için sürpriz olabilir. Pek çok arkadaşım, 'Nebil arkadaşımız il ve ilçe örgütlerinin nasıl olması gerektiğini yıllardır anlatıyordu' diyecek. Ülkede ciddi sorunlar var. Zor bir dönem olmasaydı görevi zaten bize vermezlerdi.

-Bana göre halktan kopukluk, meslekte, iş hayatında, giyimde kuşamda değil, daha ziyade düşünce biçiminde aranmalı. Arkadaşlarımız da, örgütümüz de, görev yapacağımız insanlar da zaman içinde birlikte bunu göstereceğiz.

-Birisine teklif götürüp ona şimdiye kadar içinde olmadığı siyaset kulvarını açmak da yöntemdir. Ama biz zaten 20 yıldır partide olduğumuz için her şey doğal akışında gerçekleşti. Sadece Doğan Grubu'nda değil, tüm kariyerimde, siyasetin mutfağıyla işin hassasiyetlerini birbirine karıştırmayan ahlakla yol aldım. Öte yandan Zafer Mutlu'nun etkisi olduğu eleştirilerinde de, ben kendisini çok eskiden beri tanırım.

KILIÇDAROĞLU İLSEVEN'İN YARGILANMASINI İSTEMİŞ

Star Gazetesi'nin haberine göre, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, altı yıl önce, İstanbul İl Başkanlığı’na getirdiği Doğan Grubu’nun CEO’su Nebil İlseven’in yargılanması için imza attığı ortaya çıktı.

TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’nun raporunda, İlseven hakkında yaklaşık 15 sayfalık yolsuzluk ve usulsüzlük iddiası bulunuyor. Raporda, komisyon üyesi olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da imzası yer aldı.

Raporda, İlseven ismi yargılanması gereken bürokratların başında sayıldı. 3 Kasım seçimlerinin ardından TBMM’de kurulan Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’nda, CHP adına Kemal Kılıçdaroğlu, Ahmet Güryüz Ketenci, Mahmut Yıldız ve Yüksel Çorbacıoğlu görev aldı. Komisyonun yaklaşık bir buçuk yıllık çalışmasının sonucunda hazırlanan rapor, günlerce tartışılmıştı. Raporun “BDDK ve TMSF kapsamındaki off-shore bankacılık uygulaması” başlıklı bölümünde, dönemin TMSF Başkan Yardımcısı olan Nebil İlseven hakkındaki iddialara da yer veriliyordu.

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN