forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

FEHMİ KORU, HÜRRİYET'E BAŞYAZAR OLUR MU?

Aktif .

fehmi_koru_medyakritikHabertürk TV’de, Ahmet Tezcan ve Doğan Satmış’ın birlikte hazırladığı Medyakritik programına katılan Fehmi Koru, Oktay Ekşi’nin istifasını değerlendirdi. Fehmi Koru, “Siz Hürriyet’e başyazar olur musunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Böyle bir şey söz konusu değil, daha önce de bunu defalarca söyledim. Beni tanıyanlar,  bu tür şeyleri kabul etmeyeceğimi bilir.”

Koru'nun konuşmasından satır başları...

--İnsanlar yaşlanınca daha çekilmez ve huysuz oluyor, etrafa daha karamsar bakıyorlar. Belli bir yaştan sonra günlük politika yazmamaları lazım. Geçmiş dönemde çok etkin görevlerde bulunanlar bugün kenara çekilmiş durumda.

--Çiller, Yılmaz gibi. Bunu aynı sürecin medyaya yansıması olarak algılamamız lazım.

--Yaklaşık 7-8 yıl önce Oktay Ekşi meslekteki 50. yılını kutladı. Daha o zaman geri çekilmesi gerekiyordu. Benim yaşımdan daha fazla yıldır gazetecilik yapan bir insan. Bu kadar uzun yıllardır içinde olunca hiçbir şekilde geri çekilmeyecek gibi bir izlenim verdi.

--Bir patron bize o köşeyi veriyor burayı yaz diye. Yazdığınız yazılarla olan biteni doğru yorumlayamıyorsanız...

--Türkiyede kemikleşmiş bir iktidar var, anayasaya bürokrasiye ve basına hakim. 60'tan sonra böyleydi. Öncü diye bir gazete çıkardılar. Kimler yazıyordu kimler haber müdürüydü bir bakın. Onların bugün eski etkin konumlarını kaybetmelerinden daha doğal bir şey olamaz.

--Oktay Ekşi, bu yaşa kadar yazmakta ısrar etmemeliydi.. Ancak istifası düşündürücü oldu.. Yine de başyazarlıktan istifa edip, yazar olarak kalmasını isterdim..

GERÇEK YANDAŞ GAZETE HÜRRİYET...

Fehmi Koru, Oktay Ekşi'nin gidişini değerlendirdiği bölümde Hürriyet’in gerçek bir yandaş gazete olduğunu söyledi.

"Yandaş medya nedir, asıl yandaş medya her dönem iktidarın yanında olan gazetedir. Hürriyet 20 yıl boyunca merkez iktidarların yanındaydı.. Anavatan iktidarda iken yanında duran, onun eski genel yayın yönetmeninin soyadına bir "Ş" harfi eklenerek "Özköşk" yazılan gazete her dönem yandaş gazetedir.. "

KORU'YU KIZDIRAN SORU...

Koru Doğan Satmış'ın, “Gazetelere yansıdığı gibi ayda 105 bin TL’yi gerçekten kazanıyor musunuz?” sorusuna, yazılanların abartılı ve art niyetli olduğunu da söyledi ve şu yanıtı verdi: “Para sorularını sormak doğru değil. Ben size soruyor muyum?”

DKM ARŞİVİ