forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ANAHABER BÜLTENLERİ'NİN YENİ NESİL ÇÖZÜMLERİ

Aktif .

mtmMTM Medya Takip Merkezi, televizyonların Ana Haber Bültenleri'nde değişen haber kaynaklarını mercek altına aldı. 20-26 Eylül haftasında, Türkiye’nin en çok izlenen 8 TV kanalının ana haber bülteninde yayınlanan tüm haberleri, kaynaklarına göre inceleyen MTM, ilginç verilere ulaştı...

ANAHABER BÜLTENLERİNİN FARKLILAŞMA İHTİYACINA YENİ NESİL ÇÖZÜMLER!

Yakın tarihe kadar, sadece haber ajanslarından beslenen ve kanalların haber ekiplerinin ürettiği özel haberler ile izleyicilere seslenen anahaber bültenleri, fark yaratamama nedeniyle önemli sıkıntılar yaşıyorlardı. Ekonomik kriz ve TV kanallarının bütçe kısıtlamaları nedeniyle haber kadrolarında yapılan daralma, özgün haber sayısını azaltmış ve bültenler neredeyse sadece haber ajanslarından beslenir hale gelmişti. Bu durum, hemen hemen her kanalın anahaber bülteninde aynı haberlerin, aynı görüntüler ve aynı yorumlarla yer almasına neden oluyordu.

 

Günden güne farklılaşmanın ve öne çıkmanın daha da zor hale geldiği anahaber rekabetinde özgünlük arayışına çözüm, yeni teknolojilerden ve sosyal medyadan geldi.

 

Anahaber bültenlerinde en çok kullanılan kaynaklar;

 

1. Haber ajansları: Anahaber bültenlerinin en büyük içerik kaynağı hala haber ajansları.

 

2. Güvenlik kameraları: İkinci sırada, güvenlik kameralarından elde edilen görüntüler ile yapılan haberler yer alıyor. Güvenlik kameralarının görüntülerinden, başta hırsızlık olmak üzere, kaza ve cinayetler gibi, yaşama dair çeşitli haberler üretiliyor.

 

3. Mobese kameraları: Anahaber bültenlerinde en çok yararlanılan üçüncü kaynak Mobese kameralarının kaydettiği görüntüler ile üretilen haberler. Trafik kazaları başta olmak üzere, çeşitli soygun haberleri de bu kaynaktan üretilebiliyor.

 

4. Sosyal paylaşım ağları: Anahaber bültenlerinin en sık başvurduğu dördüncü kaynak Facebook, DailyMotion, İzlesene, Myspace, Twitter gibi sosyal paylaşım ağları. Sosyal medya mecraları arasında en popüler olanı ise Facebook. Facebook’ta başlayan aşklar, kavgalar, atışmalar, cinayetler, dolandırıcılıklar gibi yaşama dair çeşitli olaylar, anahaber bültenlerinde sıkça haber olarak karşımıza çıkıyor.

 

5. Vatandaş haberciliği: Son dönemin en popüler habercilik biçimlerinden biri olan “vatandaş haberciliği”, anahaber bültenlerinin de zaman zaman başvurduğu kaynaklar arasında yer alıyor. Vatandaşın cep telefonu ile çektiği kaza, kavga, hırsızlık, soygun görüntüleri, haber bültenlerine de yeni bir kaynak oluşturuyor.

 

6. Ses kayıtları: Çeşitli kaynaklardan doğrudan basına servis edilen veya sosyal paylaşım sitelerinde ortaya çıkan ses kayıtları da anahaber bültenlerinin haber kaynakları arasında altıncı sırada yerini alıyor.

 

YENİ HABER KAYNAKLARINA EN BÜYÜK İLGİ: KANAL D VE ATV’DEN…

MTM’nin yaptığı aynı araştırma raporuna göre, yeni haber kaynaklarına en fazla ilgiyi, Mehmet Ali Birand yönetimindeki Kanal D Anahaber gösterdi. Kanal D Anahaber’i ikinci sırada Erdoğan Aktaş yönetimindeki ATV izledi. Güvenlik kamerası, Mobese kamerası, sosyal paylaşım ağları gibi kaynaklardan en çok haber üreten üçüncü anahaber bülteni FOX TV oldu.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN