forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

İNTİHAR HABERLERİNDE BÜYÜK ARTIŞ!

Aktif .

kukla_medyaMTM Medya Takip Merkezi, son günlerin en çok tartışılan konularından biri olan “intihar vakalarının medyada ne kadar ve nasıl ele alındığı” konusunu mercek altına aldı.

İNTİHAR HABERLERİNE MEDYANIN İLGİSİNDE BÜYÜK ARTIŞ!

MTM’nin, 2010 yılının ilk 8 ayında, 1800’ü aşkın, gazete, dergi ve TV kanalında yayınlanan her haberi inceleyerek hazırladığı raporuna göre, artan intihar vakalarına medyanın ilgisi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla büyük bir artış gösterdi. Üçüncü sayfalardan birinci sayfalara kadar taşınan intihar vakaları, bazen de etkileyici görsel malzemeler ile manşetlere kadar çıktı. TV kanalları, intihar vakalarını ana haber bültenlerinde defalarca ekrana taşıyarak, trajik hikâyeleri, günün en çok izlenen saatlerinde izleyiciler ile buluşturdu. Halktan da büyük ilgi gören bu haberler, 2009 yılının ilk 8 aylık dönemine göre yüzde 26 oranında arttı.


HERGÜN SADECE İNTİHAR HABERLERİ YAYINLAYAN 15 SAYFALIK GAZETE!


Psikoloji bozukluğu ile baş gösteren intihar eylemi ile ilgili, bu yılın ilk sekiz aylık döneminde gazetelerde toplam 14 bin 847 haber ve yazı yer aldı.

Gazeteler, intihar vakalarına sütunlarında geniş yer ayırdılar. MTM Medya Takip Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre, bu haberler toplamda 3 bin 702 gazete sayfası kadar alanda yer buldu. 3.702 gazete sayfası, 15 sayfalık bir gazetenin 8 ay boyunca her gün sadece intihar haberleri yayınlamasına denk gelir.


Yerel basında da sıkça yer bulan intihar vakaları, özellikle ulusal gazetelerde büyük yansıma buldu. Dağıtım ağı avantajı nedeniyle çok daha büyük kitlelere ulaşan ulusal gazetelerde yer alan intihar haberleri, halka yaklaşık 5 milyar 317 milyon kez ulaştı.


Aynı araştırma raporuna göre, TV ekranları da intihar vakalarına sıkça yer verdi. Yılın ilk sekiz ayında, intihar haberleri televizyon kanallarında toplam 3 bin 395 kez yer buldu. İntihar haberlerinin ekranlarda kalma süresi ise; 119 saat oldu. Bu da araştırma dönemi boyunca ekranların 5 güne yakın süreyle aralıksız intihar haberleri vermesi anlamına gelir. (www.medyaloji.net)

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN