forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

DARBECİLİKTEN YARGILANANLARA DEĞİL, GAZETECİLİKTEN YARGILANANLARA DESTEK VERİN!

Aktif .

  İletişim özgürlüğü sorunlarını görüşmek için toplanan 14 basın meslek örgütü, Ergenekon sanığı tutuklu gazetecilere özgürlük kampanyası başlattı. Medya Derneği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi ve üye meslek örgütlerini bu kampanyadan dolayı eleştirdi.

Basın Konseyi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin de içinde bulunduğu bazı meslek örgütleri, darbecilikten yargılanan Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'a sınırsız destek verirken Ergenekon'la ilgili haber yaptıkları için haklarında 5 bine yakın dava açılan gazetecileri görmezden geliyor.

14 basın örgütü, son bir haftada 3 kez toplandı.  Meslek örgütleri, Gazetecilere Özgürlük Platformu oluşturulması ve eylem komisyonu kurulması kararı aldı. Komisyon, gazetecilerin özgürlük kampanyasını örgütlü bir şekilde yürütecek. Platform adına açıklama yapan Atilla Sertel tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için Ankara'da başlatılan imza kampanyasına destek vereceklerini ve toplanan imzaların Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a ulaştırılacağını söyledi.

MEDYA DERNEĞİ: BALBAY VE ÖZKAN GAZETECİLİKTEN YARGILANMIYOR

Medya Derneği, Basın Konseyi'nin tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istemesini eleştirdi. Dernekten yapılan yazılı açıklamada, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde fikir ve ifade özgürlüklerinin her fert için sabit olduğu ve kimsenin fikirlerinden ötürü rahatsız edilemeyeceğine vurgu yapıldı. "Gazetecilerin, gazetecilik faaliyetleri yüzünden soruşturma ve kovuşturmaya uğramasını kesinlikle tasvip etmiyoruz." denilen açıklamada son yıllarda gazetecilere açılan dava sayısının fazlalığı dile getirildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Bunun meslekî olarak kabul edilebilir bir yanı yoktur. Eğer darbe planlamak ve darbeye teşebbüs etmek anayasal bir suç ise, bu suçun haberleştirilip kamuoyunun bilgilendirilmesi neden dava konusu oluyor? Bunu hukuk devletinde anlamak mümkün değil. Birçok gazetecilik örgütünün Zaman, Yeni Şafak, Vakit gibi gazetelere ve Şamil Tayyar ile Nazlı Ilıcak gibi gazetecilere verilen ağır para cezalarına karşı sessiz kalması ise yapılan özgürlük çağrılarının eksik kalmasına sebep olacaktır."

DKM ARŞİVİ