forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

YILMAZ ÖZDİL HIZINI ALAMADI; İKİNCİ YUMRUĞU OKUR TEMSİLCİSİNE ATTI!

Aktif .

yilmaz_ozdilBasın Konseyi ve mahkemenin Yılmaz Özdil’in 14 Nisan 2010 tarihinde Hürriyet gazetesinde yayımlanan “Yumruğunu 'adaletin tokmağı' yerine koyup, Ahmet Türk’ün burnuna inen kişi, bu ülkede pek çok kişinin duygularına tercüman oldu..” şeklindeki ifadesini aklamış ve eleştiri sınırları içinde kabul etmişti. Oysa Hürriyet'in Okur Temsilcisi yazıyla ilgili 'Şiddete onay var' değerlendirmesi yapmıştı.

 

Yılmaz Özdil tatilden döner dönmez yazdığı ve 'Aklandığı' yazıyla ilgili kinci 'Yumruk' yazısını Hürriyet'in Okur Temsilcisine hitaben yazdı. Özdil'in bugün yayınlanan yazısında ilgili bölüm şöyle:

Savcılar henüz kararını vermeden, yani, herkesin adaletin vereceği kararı beklemesi gereken günlerde... Gazetem Hürriyet’in okur temsilcisi olan arkadaş, oturdu, “benim yazımın basın ahlakına uymadığını” yazdı... Onun görüşüdür, itirazım olmaz, saygı duyarım. Ama... Gazetecilik ahlakından bahseden kişinin, gazeteciliğin temel kuralına, yani, tarafların görüşlerine başvurması gerekirdi. Beni hiç aramadı. Benimle konuşmadan yazdı. Ve, yazdığının hukuken yanlış olduğu ortaya çıktı... Özür beklemiyorum. Bu ayıpla yaşasın.

(Okur temsilcisinin yorumu, eğer dava açılsaydı, aleyhime delil olarak kullanılacaktı. Yani, beni savunacak olan Hürriyet avukatlarının önüne, Hürriyet okur temsilcisinin yorumu konacaktı... Bu nedenle, Hürriyet’i küçük düşürmemek için, Hürriyet’in hukuk bürosuna teşekkür ettim ve bir başka özel avukattan beni savunmasını rica ettim. Ki, gerek kalmadı.)

HÜRRİYET OKUR TEMSİLCİSİ, YAZI HAKKINDA 'ŞİDDETE ONAY VAR' DEMİŞTİ

Hürriyet'in Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, Yılmaz Özdil'in yazdığı ve büyük tepki çeken 'Yumruk' başlıklı yazısını gündemine almıştı. Yazıya gelen eleştirilere ve okur yorumlarına değinen Bildirici Özdil'e Doğan Grubu Yayın İlkelerini hatırlatmıştı...

Yazıya ilişkin okur görüşlerini aktaran Hürriyet Okur Temsilcisi Bildirici, “... Keşke Özdil, bu satırların ardından o yumruğu onaylamadığını belirten ve şiddeti eleştiren bir ifade kullansaydı. Bu şekliyle bir onay havası doğuyor maalesef.” diye yazdımıştı... Yazının devamı şöyleydi:

Okuyucular haklı olarak sorabilir. Peki, yazarların yazdıkları da okur temsilcisinin ilgi alanına girer mi? Yanıtlayayım, elbette yazarlar düşüncelerini özgürce yazmalıdır. Ancak gazetecilik meslek ilkeleri yazarları da bağlar. Tıpkı haberlerde olduğu gibi yazarlar da hakaret, aşağılama, ayrımcılık ve şiddeti özendirme gibi unsurlara yazılarında yer vermemelidir.

Yılmaz Özdil’in 14 Nisan’da çıkan “Yumruk” başlıklı yazısı bu çerçevede geniş bir tartışma yarattı. Bazı gazetelerde yankı bulan yazıya okurlardan da eleştiriler geldi. Can Yılmaz “kınadığını” ifade ederken, Ahmet Bilge de yazıyı eleştirip, uyardı; “İnsanlarımızı şiddetten uzak tutmak, farklı fikirlerle bir arada yaşama kültürünü beslemek hepimizin görevidir.”

Özdil’in yazısındaki ana fikir, “Açın gazetelerin internet sayfalarını o haberin altına yapılan yorumları okuyun... Yumruğunu ‘adaletin tokmağı’ yerine koyup Ahmet Türk’ün burnuna inen kişi, bu ülkede pek çok kişinin duygularına tercüman oldu.” cümlelerinde özetleniyordu. Keşke Özdil, bu satırların ardından o yumruğu onaylamadığını belirten ve şiddeti eleştiren bir ifade kullansaydı. Bu şekliyle bir onay havası doğuyor maalesef.

Hatırlatayım, Doğan Medya Grubu Yayın İlkeleri’nin 17.maddesi, özetle şöyle: “Şiddet ve zorbalığı özendirici veya kışkırtıcı, bireyler, topluluklar ve uluslararasında nefret ve düşmanlığı körükleyici yayın yapmaktan kaçınılır.” Hürriyet / 19 Nisan 2010

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN