forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

'ISLAK İMZA' KONUSUNDA BİR YIL ÖNCE NE YAZMIŞLARDI?

Aktif .

  Taraf Gazezesi'nde 12 Haziran 2009 tarihinde yayınlanan 'AKP ve Gülen'i Bitirme Planı' geçtiğimiz yıl bu zamanlarda gündemin en önemli maddesiydi. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ 26 Haziran'da bir toplantı yapmış ve belgeyi yalanlayarak 'Kağıt Parçası' demişti. Tartışmalar bu sözler üzerine alevlenmişti...

Olayın üzerinden bir yıl geçti... Bir yıl içinde Dursun Çiçek 3 kez tutuklanıp iki kez serbest bırakıldı...

Hem Sivil Savcıların hem de Askeri Savcıların hazırladığı iddianameler kamuoyuna yansıdı. Belgenin altında imzası olan Dursun Çiçek sivil mahkeme tarafından yargılanmaya başlanması ve sonrasında Askeri Savcılığın belgenin gerçek olduğunu kabul etmesi önemliydi.

Bütün bu gelişmeler ışığında, belgeyle ilgili Başbuğ'un 26 Haziran 2009'aki açıklamalarından sonra bazı köşe yazarları harekete geçmiş ve belgenin sahte olduğu tezini güçlendirmek için yazılar kaleme almışlardı.

Bir yıl sonra geriye dönüp bakıldığında köşelerde yazılanlar öyle yerinde duruyor. Yazanlarda ise herhangibir hareket yok...

İşte o günlerde yazılanlardan bir demet...

Rauf Tamer, Posta - 27 Haziran 2009

Adı belge'ymiş, komplo'ymuş, işin o kısmını zamana bırakalım.

Ama şu aşamada dün, hoş bir gündü. Demokrasi epey mesafe aldı.

Yoksa, “bir kağıt parçası için” değer miydi basın toplantısı yapmaya?

Oktay Ekşi, Hürriyet – 28 Haziran 2009

Adam laf anlamıyor.

Başbuğ "Hukuka, demokrasiye saygılıyız. Bunun aksine bir emeli ve eylemi olanı aramızda barındırmayız" diyor, ama berikinin kulakları duymuyor.

Özdemir İnce, Hürriyet – 28 Haziran 2009

Tartışma ve kovuşturma konusu yapılan "İrticayla Mücadele Planı" belgesinin aslının bulunmaması ve aslında "olmaması" çok mümkün.

Herhangi bir imza fotokopi ya da bilgisayar tekniğiyle herhangi bir metnin altına monte edilebilir. Bilgisayar uzmanlarının dediğine göre, albayın imzası herhangi bir yerden alınarak tarayıcıdan (scanner) geçirilerek word dosyasına eklenebilirmiş.

"World belgesine Genelkurmay'ı karalayan o satırları yazmışlar; world belgesine PhotoShop programı ile bir şekilde elde ettikleri imzayı eklemişler. Çıktının fotokopisini alıp aslını imha etmişler" diyorlar. Bu olabilir mi? Olabilirmiş!

Ama bu yüzün bir de tersi var: Belge Albay Dursun Çiçek tarafından değil ama AKP hükümeti ve Fethullah cemaati tarafından hazırlanmış olamaz mı? AKP hükümetini bu varsayımın dışında tutalım, ama şaibeli Fethullah cemaatinden her şey beklenebilir.

Cüneyt Ülsever, Hürriyet – 28 Haziran 2009

ALDIĞIM terbiye gereği aksi ispat edilene/belgelenene dek İlker Başbuğ'un açıklamalarını esas almam gerekir. Şimdi merakla Sivil Savcılığın soruşturma sonuçlarını bekleyeceğim.

Ancak, bugün Başbuğ'un açıklamasındaki bir noktayı irdelemek istiyorum. Meğer ünlü belge/kâğıt parçasının üzerinde tarih yokmuş!

Fatih Çekirge, Hürriyet – 29 Haziran 2009

Yahu siz bizim ordumuzsunuz. Askerimizsiniz, kim size karşı bu topraklarda psikolojik savaş açabilir?

Ortada bir "iddia" var... Genelkurmay Başkanı buna "káğıt parçası" diyor... İktidar partisi ise farklı görüşte. Diyor ki;

"Askeri savcılığın kağıt parçası demesi yetmez. Sivil yargı da araştırsın."

Rauf Tamer, Hürriyet – 2009

Bütün bu tartışmalardan aklınızda kalan nedir?

Tek cümle:

-Genelkurmay'da böyle bir belge hazırlanmamıştır.

Hem de söyleyen kim?

Genelkurmay Başkanı.

Oh...Gerisi teferruat.

Teferruat dediğim, yâni, öbür ihtimaller.

Komplo... Mümkün.

Sahtecilik...Mümkün.

Cunta veya çete... Tabii o da mümkün.

Bence hiç vahim değil.

Sapıklar her zaman her yerde var.

Bizi şimdilik ilgilendiren kısmı, sadece o cümle... Tek cümle:

-Genelkurmay'da böyle bir belge hazırlanmamıştır.

Oh... Önce bu.

Gerisine bakarız.

Melih Aşık, Milliyet – 27 Haziran 2009

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'un dediği gibi... Türkiye bir kâğıt parçası yüzünden iki hafta zaman ve bir o kadar enerji kaybetti...

Birileri “İrticayla Mücadele Eylem Planı” adı verilen fotokopiyi Taraf gazetesine göndermese... O gazete de “AKP'yi ve Fethullah Gülen'i bitirme planı” diye yayımlamasa... Ülke bu komik duruma düşmeyecekti.

Bu sahte planı “geçersiz bir fotokopi” olduğunu bile bile kim sızdırdı? Amacı neydi?

Melih Aşık, Milliyet – 29 Haziran 2009

Anlaşılıyor ki Taraf adlı varakpare yarın Genelkurmay'da görevli birkaç general hakkında düzmece bir fotokopi yayımlasa, bu kadarı generallerin okkanın altına gitmesi için yeterli olabilecek. Çünkü AKP'nin bir kâğıt parçasını “belge” haline sokacak iletişim gücü oluşmuş durumda...

Fikret Bila, Milliyet – 27 Haziran 2009

Org. Başbuğ, “AKP'yi ve Gülen'i bitirme planı” diye sunulan fotokopinin, hukuken “belge” değil, bir “kâğıt parçası” olduğundan emin konuştu.

Mehmet Ali Birand 30 Haziran 2009

Bu tırmanmanın ne zaman ve nerede biteceği belli değil. AKP eline bir fırsat geçirdi. İster sahte, ister gerçek olsun... İster komplo, ister Genelkurmaydan çıkmış olsun, bu “kağıt parçasını” kolay kolay bırakmayacağa, gittiği yere kadar götüreceğe benziyor.

Güngör Mengi, Vatan – 27 Haziran 2009

Orgeneral Başbuğ, askeri savcılığın kararını yorumlarken iki haftadır darbe belgesi diye dolaştırılan fotokopinin bir “kâğıt parçası” olduğunu söyledi.

Ruhat Mengi, Vatan – 27 Haziran 2009

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ en ufak tereddütü olanları bile mahcup edecek kadar “demokrasiyi hazmetmiş” bir konuşma yaptı dün...

Askeri Savcılığın araştırmasından çıkan sonuca göre aynen tüm yabancı “belge uzmanı kuruluşların” da hemfikir olduğu şekilde) belgenin yargı içtihatına göre belge olmadığını, bu kağıt parçasının birileri tarafından “TSK'yı yıpratma ve karalama amacıyla üretilmiş” olduğunu söyleyerek:

“İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istiyoruz, belgenin gerçek olmadığından hareketle bu kağıt parçası kimler tarafından hazırlandı, bulunsun. Bunu beklemek hakkımızdır” dedi.

Murat Yetkin, Radikal – 27 Haziran 2009

Başbuğ'un üzerine basa basa 'kâğıt parçası' demesi de bir meydan okumadır. Tıpkı, 'belge olduğunu kanıtlayacak bilgi, belge emare olduğunda dosyayı yeniden açmaya hazırız', örtbas etme niyetimiz yok' demesi gibi.

İsmet Berkan, Radikal 27 Haziran 2009

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 15 gündür hepimizi peşinden sürükleyen 'belge' için, Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın yaptığı araştırmaya dayanarak 'kâğıt parçası' dedi.

Evet, şu an için baktığınızda, ortada bu 'belge'nin resmi bir doküman olduğunu doğrulayan hiçbir veri bulunmadığına göre bu bir 'kâğıt parçası'dır ama Türkiye'de bütün siyasi sistemi, bütün Genelkurmay'ı, bütün medyayı peşinden koşturan bir 'kâğıt parçası'.

Hepimizin bu 'kâğıt parçası' üzerinde iki hafta boyunca nefes tüketmemizin sebebi çok açık. O 'kâğıt parçası'na sinen zihniyeti, o 'kâğıt parçası'nı gündeme sokan psikolojik harekâtı normal ve kabul edilir bulmamamız.

Hakkı Devrim, Radikal – 27 Haziran 2009

Genelkurmay Başkanı «Biz bu kağıt parçasını İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdik» diyor. Anlaşıldığına göre, Cumhuriyet Savcılığı bu kağıt parçasının, «Medya üzerinden bir asimetrik psikolojik savaşı başlatmak» niyetiyle kim veya kimler tarafından hazırlanıp medyaya sızdırıldığını belirleyebilirse, aldığı sonucu derhal bize bildirmeli ve dosyayı bize göndermelidir, ki gereğini Genelkurmay Savcılığı yapabilsin, demek istiyor.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN