forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

RIDVAN KORKMAMAK DİYE BİR ŞEY VAR MIYDI GÖZÜNÜ SEVEYİM!

Aktif .

mehmet_ali_birand_ridvan_akarShow TV'nin eski patronu Erol Aksoy 28 Şubat'ın yaşandığı günlerde görevdeki bazı generallerin 32. gün programını yayından kaldırtmak için inanılmaz baskılar yaptığını açıklamasından sonra Mehmet Ali Birand CNN Türk'te canlı yayına katılarak olayın detaylarını anlattı...
O günlerde can güvenliğinden endişe etmeye başladığını anlatan Birand, şunları söyledi...
 

Bir gün Erol Aksoy aradı. Bir patron-çalışan değil, arkadaş ilişkimiz vardı.

“Benim bir bankam var elimden alabilirler” dedi. Önce etrafa haber saldık. Hükümette olanlarla röportajlar yapmaya çalıştık. Herkes kaçındı. O sırada üniversitelerden canlı yayınlar yapmaya başladım. Ve gençleri 32. Gün’e sahip çıkarmaya çalıştım. ODTÜ’de yayınımız vardı. Erol Aksoy telefon etti. “Yine Genelkurmay’dan aradılar, hala kaldırmadın 32. Gün’ü. Eğer bu gece ODTÜ’deki programda kalkıp da asker aleyhine bir şeyler söylerse sizin için iyi olmaz dediler” dedi. “Mehmet Ali, ne olursun yapma” dedi. Hiç unutmam, Yaşar Okuyan konuktu. Yayından önce çıktım dedim ki “Arkadaşlar ben sizin iki dudağınızın arasındayım. Eğer siz bugün yönetimin veya askerin aleyhine bir slogan attığınız taktirde 32. Gün’ün ve benim hayatım bitmiş olacak”.

O gün o çocuklardan hiçbiri askerle ilgili bir laf etmedi.

Erol Aksoy direndi, benimle devam etme yolları arandı, sağa sola telefonlar açtık. Sonra baktık zaten Mayıs ayına gelinmişti. Haziran’dan sonra tatile çıkacaktık. Biz erkenden kendimizi tatile çıkardık, sırf “asker bizi yayından kaldırdı” denmesin diye.  

“Çevik Bir benim programımda intihar etti” 

O Dönemde Çevik Bir olayların başındaydı. Aradan zaman geçti, emekli oldu. Ve Cumhurbaşkanlığına adaylığını koydu. Ve CNN TÜRK’teki Manşet programında bitti. Öyle bir söyleşi yaptı ki resmen intihar etti. Bir daha da Cumhurbaşkanlığı konuşulmaz oldu. Erol Aksoy’a o dönemki yürekliliğinden dolayı çok şey borçluyum. O dönemde korkmamak mümkün değildi. TSK seni düşman ilan etmiş. Sabah gazetesine emretmiş, seni kovdurmuş. O dönemde kendimi çok yalnız hissettim.   
DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN