forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

CEZAEVİNDEN MEDYA STARLIĞINA....

Aktif .

ETİKETLER:Mehmet Ali Ağca
 Papa 2. John Paul’a suikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca’nın, cezaevinden tahliye edilmesi, dünya medyasında büyük yankı buldu.

Mehmet Ali Ağca’nın tahliye edilmesini İngiliz yayın kuruluşu BBC "Papa’nın suikastçısı serbest bırakıldı" diye duyururken, İngiliz gazeteleri de internet sayfaları aracılığıyla habere geniş yer verdi.

1981 yılında Papa 2. Jean Paul’e suikast girişiminde bulunan Ağca’nın 1983 yılında Papa tarafından affedildiğini anımsatan BBC, Ağca’nın akıl sağlığıyla ilgili tartışmalar olduğunu belirtti.

BBC, 52 yaşındaki Ağca’nın gazeteci Abdi İpekçi cinayetinden hüküm giydiğini ve İtalya’da Papa’ya suikast girişiminden 19 yıl hapis yattıktan sonra 2000 yılında Türkiye’ye gönderildiğini hatırlattı.

Sky televizyonu da, tahliyeyi "Papa’ya suikast girişiminde bulunan Ağca, kendisini bu saldırıya iten nedenleri açıklamaya hazır" yorumuyla verdi. Sky, Ağca’nın kitap ve belgesel teklifleri aldığını ve bunları değerlendirdiğini de kaydetti.

Gazete ayrıca, İtalya ve Türkiye’de toplam 30 yıla yakın hapis yatan Ağca’nın hapisten çıktıktan sonra askerlik işlemlerinin yapıldığını ve sağlık kontrolünden geçirildiğini belirterek, Ağca’nın avukatları aracılığıyla yaptığı "Tanrı değil, ebedi mesihim" açıklamasını aktardı.

Ankara’daki cezaevinden tahliye edilen Mehmet Ali Ağca’nın, 1981 yılında Roma’da vurduğu Papa İkinci John Paul’u öldürmeye yönelik "KGB komplosu"nu açıklayabileceği" öne sürüldü.

Geçtiğimiz günlerde Mehmet Ali Ağca’nın ilginç bir mektubunu alıp yayımlanan İngiliz The Times gazetesi, Ağca’nın tahliyesinin, suikast girişiminin Sovyet istihbarat örgütü KGB’nin bir komplosu olup olmadığı konusunu aydınlatabileceği umudunu yarattığını kaydetti.

Mehmet Ali Ağca’nın, kısa bir süre önce tahliyesinden sonra suikast girişimine ilişkin "tüm soruları yanıtlayacağı"nı söylediğini anımsatan gazete, olay döneminde Vatikan’ın Dışişleri Bakanı olan Kardinal Achille Silvestrini’nin da, Pazar günü John Paul’un, "komplonun köklerinin Sovyet blokunda olduğuna ikna olduğunu" söylediğine dikkat çekti.

Papa’ya yönelik saldırıyı soruşturan İtalyan yargıçlarının da, bir Sovyet komplosunun olduğuna inanmayı sürdürdüklerini kaydeden gazete, Moskova’nın, Papa’nın memleketi Polonya’da komünist karşıtı bir ayaklanmanın, Sovyet sisteminin tümünün çökmesine neden olacağına inandığı görüşlerini de yansıttı.

"AĞCA, 50’Yİ AŞKIN KİTAP, FİLM VE BELGESEL ÖNERİSİNİ ALDI"

The Times, ayrıca, Ağca’nın avukatı Hacı Ali Özhan’ın, müvekkilinin Roma’ya giderek Papa’nın mezarının önünde dua etme arzusunu dile getirdiğini belirtirken de Özhan’ın, Ağca’nın dünya çapında 50’yi aşkın kitap, film ve belgesel önerisini aldığını ve bu konudaki kararın serbest kaldıktan sonra bir iki ay içerisinde vereceğini söylediğini de aktardı.

Belçika’nın yüksek tirajlı gazetelerinden "Le Soir", gazeteci-yazar Abdi İpekçi cinayeti ve iki ayrı gasp suçundan hükümlü Mehmet Ali Ağca’nın tahliyesine ilişkin haber ve yorumlara geniş yer verdi.

"Le Soir" gazetesi, konuya birinci sayfasında yer verirken, Papa II. Jean Paul’e suikast girişiminde bulunan Ağca’nın "esrarengiz mesih" görüntüsünü sürdürdüğünü yazdı.

Gazete, İtalya ve Türkiye’de toplam 29 yıl hapis yattıktan sonra tahliye edilen Ağca’nın, "cazip öneriler sunan bazı cömert basın organlarına" açıklamalarda bulunmasının beklendiğini yazarak, "ömrü yalan söylemekle geçen bir kişinin anlattıklarına inanmanın zor olduğu" görüşünü yansıttı.

Ağca’nın, kendi yaşam öyküsünü kaleme almak, Amerikalı yazar Dan Brown ile birlikte roman yazmak, Afganistan;a giderek Usame Bin Ladin’i yakalamak gibi projeleri olduğuna da dikkat çekildi.

Dünya çapındaki diğer ajans ve gazetelerin konuyla ilgili haberleri şöyle:

-DEUTSCHE WELLE (Almanya) Gazeteci yazar Abdi İpekçi cinayeti ve iki gasp suçundan hükümlü Mehmet Ali Ağca, hapis cezasını tamamlanmasının ardından bugün Ankara’da tahliye edildi."
-LE FİGARO (Fransa) "2. John Paul’u öldürmeye teşebbüs eden Türk serbest" -LE MONDE (Fransa) "2. John Paul’u vuran Mehmet Ali Agca cezaevinden çıktı" -NOVOSTİ (Rusya) "1981 yılında Papa John Paul’u vurup yaralayan Türk katili, İtalyan ve Türk cezaevlerinde 30 yılı yakın bir süre geçtikten sonra Pazartesi günü tahliye edildi."
-EL PAİS (İspanya) "1981 yılında Papa 2. John Paul’a suikast girişiminde bulunan aşırı sağcı terörist Mehmet Ali ağca, bugün serbest bırakıldı."
-EL MUNDO (İspanya) "Papa 2. John Paul’u öldürmeye teşebbüs eden Türk Ali Agca, 28 yıl tutuklu kaldıktan sonra cezaevinden çıktı."

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN