forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MEDİACAT 2009'UN EN İYİ GAZETE MANŞETLERİNİ VE DERGİ KAPAKLARINI SEÇTİ...

Aktif .

Gazete kategorisinde Güneş gazetesinin 'Metris Üniversitesi' menşeti birinci seçilirken, Aksiyon dergisinin 1 Haziran 2009 tarihli "Savunma Sanayii" başlıklı kapağı dergi kategorisinin birincisi oldu.
 
MediaCat dergisi son üç senedir olduğu gibi bu yıl da yılın en iyi gazete manşetlerini belirledi. Reklam, medya ve iş dünyasının önde gelen isimlerinden oluşturulan jüri, yıl boyunca derlenen gazete manşetlerini değerlendirerek Güneş gazetesinin 18 Nisan 2009 tarihinde attığı “Metris Üniversitesi” manşetini birinci seçti.
 
Aylık pazarlama iletişimi dergisi MediaCat, Ocak 2010 sayısı için özel bir içerik hazırladı. Pazarlama iletişimi sektörlerinin ve reklam mecralarının 2009 değerlendirmesi ve 2010 beklentilerinin yer aldığı bu özel sayıda, 2009 yılının en iyi dergi kapakları ve gazete manşetleri de seçildi.
 
Tirajlarına ve gündem yaratma gücüne göre seçilen 17 gazetenin bir yıl boyunca derlenen manşetleri MediaCat ekibi tarafından elenip bir kmısa liste oluşturuldu. 1 Aralık 2008 ve 30 Kasım 2009 tarihleri arasında yayımlanan 6145 adet gazete manşeti eleme sonucu 150’ye düşürüldü. Yapılan son jüri toplantısında 150 manşet arasından en iyi 10 tanesi belirlendi ve içlerinden biri de yılın birincisi seçildi. Birinci dışında kalan diğer dokuz manşet de yayın tarihlerine göre sıralandı.
 
Akşam, Cumhuriyet, Güneş, Habertürk, Hürriyet, Milliyet, Posta, Radikal, Sabah, Sözcü, Star, Takvim, Taraf, Türkiye, Vatan, Yeni Şafak ve Zaman gazetelerinin bir yıllık manşetleri arasından seçilen en iyi 10 manşet içinde Taraf 3, Akşam , Cumhuriyet, Güneş, Habertürk, Radikal, Sabah ve Yeni Şafak birer manşetle yer aldı.
 
Oluşturulan jüride;

Habertürk TV Editörü Ahu Özyurt,
Zaman Gazetesi Yazarı Bülent Korucu,
Starcom MediaVest Group Türkiye Genel Müdürü Erdal Kale,
Bankalararası Kart Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ünal,
M.A.R.K.A Ajans Başkanı Hulusi Derici,
Reklamcı Kaan Sezyum,
Zarakol İletişim Ajans Başkanı Necla Zarakol,
Yapımcı ve Sunucu Osmantan Erkır,
Televizyoncu ve Sunucu Saba Tümer,
Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şahin Karasar,
FritoLay Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Tolga Yücel,
Hürriyet Gazetesi Ekonomi Editörü Vahap Munyar ve
Ipsos KMG CEO’su Vural Çakır yer aldı.
 
Geçtiğimiz sene olduğu gibi MediaCat’i yine Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan temsil etti.
Jüri, en iyi manşetleri seçerken, bunları haber değerine veya dosya gücüne göre değil, ilk bakışta yarattıkları etki üzerinden değerlendirdi ve şu kriterleri göz önüne aldı:
-Manşetin sözlü ifade gücü ve çarpıcılığı
-Merak uyandırması
-Espri barındırması
-Genel görsel ve grafik estetik
 
 
2009'un En İyi Dergi Kapağı
 
Reklam, medya ve iş dünyasının önde gelen isimlerinden oluşturulan jüri, yıl boyunca derlenen dergi kapaklarını değerlendirerek Aksiyon dergisinin 1 Haziran 2009 tarihli "Savunma Sanayii" başlıklı kapağını birinci seçti. MediaCat dergisi, 2009 yılının en iyi dergi kapaklarını belirledi. Reklam, medya ve iş dünyasının önde gelen isimlerinden oluşturulan jüri, yıl boyunca derlenen dergi kapaklarını değerlendirerek Aksiyon dergisinin 1 Haziran 2009 tarihli "Savunma Sanayii" başlıklı kapağını birinci seçti.
 
Aylık pazarlama iletişimi dergisi MediaCat, Ocak 2010 sayısı için özel bir içerik hazırladı. Pazarlama iletişimi sektörlerinin ve reklam mecralarının 2009 değerlendirmesi ve 2010 beklentilerinin yer aldığı bu özel sayıda, 2009 yılının en iyi dergi kapakları ve gazete manşetleri de seçildi.
 
Haftalık ve aylık dergilerin bir arada ele alındığı değerlendirmede MediaCat ekibi, 400'e yakın dergi kapağını eledi. 1 Aralık 2008 ve 30 Kasım 2009 tarihleri arasında yayımlanan yüzlerce dergi kapağı ön eleme sonucunda 50'ye düşürüldü. Yapılan son jüri toplantısında 50 kapak arasından en iyi 10 tanesi belirlendi ve içlerinden biri de yılın birincisi seçildi. Birinci dışında kalan diğer dokuz kapak da yayın tarihlerine göre sıralandı. Jüri, yıl boyunca derlenen dergi kapaklarını değerlendirerek Aksiyon dergisinin 1 Haziran 2009 tarihli "Savunma Sanayii" başlıklı kapağını birinci seçti. Seçilen en iyi 10 kapak içinde Newsweek 6, Aksiyon 3 ve Roll 1 kapakla yer aldı.

Oluşturulan jüride ise Habertürk TV Editörü Ahu Özyurt, Zaman Gazetesi Yazarı Bülent Korucu, Starcom MediaVest Group Türkiye Genel Müdürü Erdal Kale, Bankalararası Kart Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ünal, M.A.R.K.A Ajans Başkanı Hulusi Derici, Reklamcı Kaan Sezyum, Zarakol İletişim Ajans Başkanı Necla Zarakol, Yapımcı ve Sunucu Osmantan Erkır, Televizyoncu ve Sunucu Saba Tümer, Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şahin Karasar, FritoLay Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Tolga Yücel, Hürriyet Gazetesi Ekonomi Editörü Vahap Munyar ve Ipsos KMG CEO'su Vural Çakır yer aldı. Geçtiğimiz sene olduğu gibi MediaCat'i yine Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan temsil etti.
 
Jüri, en iyi kapakları seçerken, bunları haber değerine veya dosya gücüne göre değil, ilk bakışta yarattıkları etki üzerinden değerlendirdi ve şu kriterleri göz önüne aldı: Kapağın sözlü ifade gücü ve çarpıcılığı; merak uyandırması; espri barındırması; genel görsel ve grafik estetik.
 
 
 
 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN