forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Dergi dünyasına taze bir soluk: “Kültür Ajanda”

Aktif .

ETİKETLER:Kültür Ajanda

kultur-ajandaKültür dünyasına güçlü bir dinamik, taze bir soluk katacak yeni bir dergi katıldı.

Ocak ayından itibaren düzenli olarak okuyucularıyla buluşacak olan “aylık” Kültür Ajanda Dergisi, zengin içeriği ve donanımlı yazar kadrosuyla fark yaratarak kültür dünyamızdaki önemli bir boşluğu doldurmaya aday.

Kültür Ajanda:

Doğu’dan Batı’ya, köklü medeniyetlerden moderniteye, geçmişten geleceğe, mimariden musikiye, estetikten adaba, geleneksel İslam sanatlarından modern sanatlara, şehirlerden ülkelere, sinema ve tiyatro tahlillerinden kitap tahlillerine uzanan geniş bir içerik konseptini esas alıyor.

Yayınlar Grup Başkanlığını Müzeyyen Selim’in yaptığı Kültür Ajanda Dergisi’nin, 

Yayınlar Grup Yönetmeni: TV programlarından zihin kontrolüne dair bilimsel çalışmalarıyla tanınan Doç. Dr. Sinan Canan.

Yayınlar Genel Koordinatörü: Erkan Oğur.

Yayınlar İletişim Genel Koordinatörü: “Kır Zincirlerini Mavi Marmara” isimli kitabı ile dikkatleri çeken gazeteci Dilek Yaraş.

“Bir eliyle geçmişe uzanırken, anın nabzını tutarak, gelecek zamanlara iz bırakmayı” hedefleyen derginin Yazı Ailesi ve İstişare Kurulu da, yıllarını öğretmenliğe ve edebiyata adamış usta yazar Ayla Ağabegüm, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Şükriye Çakır ve yine köşe yazılarından ve televizyon programlarından aşina olduğumuz Fikri Akyüz ve Mehmet Şeker, AK Parti MKYK Kurucu üyesi ve Beyazay Dernek Başkanı Lokman Ayva, Bursa Kültür Müdürü Servet Hocaoğulları gibi güçlü isimlerden oluşuyor.

Dünden bugüne, bugünden yarına köprüler kurmak niyetiyle yola çıkan ve kadim kültürümüzü Türkiye sınırlarının dışına da taşımayı amaçlayan Kültür Ajanda’nın imtiyaz sahibi Yavuz Selim, Genel Yayın Yönetmeni ise kitapları, sanat çalışmaları ve Bahar Çiçekleriyle tanıdığımız Yazar-Ressam Nesrin Çaylı.

Kültür Ajanda’nın Yazı İşleri Müdürlüğünü iki isim üstleniyor: Haydar Alp Selim ve Zehra Ulucak... İnternet sayfa editörlüğünü ise Bige Canan yapıyor.

Usta kalemlerden özgün ve özgür yazıların yer aldığı derginin Ekim sayısında:

Medeniyet sınırında üç dilli bir şehir olan “Siirt” dosyası;

“Medeniyet Tasavvuru” çalışmalarıyla dikkat çeken Prof. Sadettin Ökten ile yapılmış “Batılı sanatçının ilhamı, isyanıyla doğru orantılıdır!” isimli geniş söyleşi;

İsrailli olduğu halde Filistin topraklarının kaygısını taşıyan ve fikirleriyle sancılı coğrafyalara meydan okuyan, ünlü saksafon sanatçısı ve düşünür Gilad Atzmon’un Zehra Ulucak’ın sorularına verdiği cevaplar okuyucuların düşünce ufkunu genişletecek nitelikte.

Yüz kırk dört sayfa boyunca, usta kalemlerden, hem kadim hem de çağımız kültürüne ait ufuk açıcı yazılar okuyacağınız Kültür Ajanda’nın Genel Yayın Yönetmeni Nesrin Çaylı, ekibin, yola koyulurkenki hayallerini şu cümlelerle özetliyor:

“Kültür Ajanda olarak, okunmayı diledik ve satırlarımızla köprüler inşa edelim istedik; ülkeden ülkeye, gönülden gönüle, köyden kente...

Olmasın aramızda mesafeler, kopmasın geçmişimizle bağlar ve uzansın hep beraber geleceğe kollarımız; uzak diyarları kucaklayalım istedik...

Bu ülkenin, ortak paydalarını taşıyalım ve taşıralım çevre coğrafyalara; kilitlenelim, kenetlenelim; ‘Bir’i birleyelim  ve ötekileştirmelere inat, ‘birleşelim’ dedik!..

Her yaştan ve her kesimden okuyucuya hitap eden bir dille hazırlanan Kültür Ajanda’nın, kültür ve yayıncılık alanında önemli bir boşluğu dolduracağına ve okuyucularını, her yeni sayısı heyecanla beklenen dergi günlerine götüreceğine inanıyoruz.”

Derginin İletişim Genel Koordinatörü Dilek Yaraş da, “Kültür Ajanda için yola çıkarken, kadim kültürümüzü günümüz kültürüyle harmanlayarak  okuyucularımıza, torunlarına miras bırakacakları bir dergi hazırlamayı hayal ettik. Çünkü, ‘kullan- at’,’ye- git’ kültüründe doygunluk noktasına çoktan ulaşmış ve artık patlama aşamasına gelen Türkiye insanının, kendisine kadim kültürünü hatırlatıp, içine düştüğü bu anlamsızlık çukurundan çıkaracak yol göstericilere ihtiyacı var.” diyerek, Kültür Ajanda dergisinin, yayın dünyasına yeni bir soluk, farklı bir bakış açısı getireceği iddiasını vurguluyor.  

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN