forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Sıradışı bir anarşist, İmam-Hatipli Sarı Kaymakam'ın evini nasıl yakacak?

Aktif .

ahmettezcan-sari-1Ahmet Tezcan; üç darbe dönemini ele aldığı "Alkımın Altından Kimse Geçemez" roman üçlemesinin Kâfirun'dan sonra beklenen ikinci kitabı Sarı'yı da yayınladı.

27 Mayıs darbesi ve Menderes'in idamını bozkırın ortasından anlatan Kafirun'un devamı olan Sarı, bu kez sıradışı, sıracalı sidikli şaplak bir İmam-Hatip öğrencisi üzerinden 68 kuşağını ve 12 Mart Muhtırası'yla kurulan darağaçlarını konu ediniyor.

Tezcan; ilgi gören Kafirun romanını Timaş Yayın Grubu'na taşıdıktan sonra devamı olan Sarı romanını kaleme aldı. Nisan ayından bu yana 4 baskı yapan Kafirun'da Komünist Doktor Hikmet Kıvılcımlı ile Nurcu Şoför Çerkes Hikmet'in dostluğunu anlatanTezcan, Sarı romanında da aynı yaklaşımı sürdürüyor. 70'li yıllarda Imam Hatip Okulu bahçesine kitaplarını gömen komünist ve nurcu öğretmenler, bir bayram töreninde yok sayılan Imam Hatipli öğrencilerin çocuksu isyanına çareler arıyor. Deniz Gezmiş hayranı Imam Hatipli Sarı, kendilerini yok sayan kaymakamın evine molotof kokteyli atmaya hazırlanırken başına ummadığı haller geliyor...

Dönemin siyasi çalkalanmasını, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamı ile Mahşr Çayan'ın Kızıldere'de öldürülmesi, İzmir'de Fethullah Gülen ve 52 Nurcu'nun hapse atılıp komünistlerde yanyana koğuşlara konulması ve türlü siyasi oyunlarla bir avuç toz gibi savrulan 68 kuşağı gençliğini Anadolu'nın sıradan insanların gözüyle, onların yerel ağızlarını birebir yansıtarak anlatan Ahmet Tezcan'ın Sarı romanı için arka kapakta şunlar yazılmış: 

Ahmet Tezcan, Kâfirûn’dan sonra Sarı’da bu sefer 1970’lerin Türkiye’sini resmediyor. Yine Anadolu’nun sıradan insanları ve sıracalı şaplak, Sarı Mahmut eşliğinde.

Sarı Mahmut büyüdü, İmam Hatip talebesi oldu. Kırıkkale Kaymakamı, 1971 yılının 19 Mayıs töreni esnasında İmam Hatip Lisesi’nin bayramını kutlamayınca yok sayılmanın acısını derinden hisseden Sarı ve arkadaşları kaymakama bir ders vermek isterler. Ama bunun için önce biraz cesarete ihtiyaçları vardır...

Sarı’nın çerçeve hikâyesinde Muhtıra sonrasının siyasi ve sosyal dokusu var. Romanda, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamla yargılanması, Mahir Çayan’ın eylemleri, Ülkücü ve Nizamcı gençler, siyasi kamplaşmalarla ayrılan mahalleler ve bütün bunların Anadolu insanının gözündeki yansımaları çok başarılı bir anlatımla bir araya geliyor.

Daha iç çeperde hem Sarı ve yakın arkadaşı Bıldır Ekrem, Korkut Abi ve İmam Hatip’in solcu öğretmeni Kadir Hoca ile Anadolu’nun “kavruk” çocuklarının dertleri, hem de söndürülmeye çalışılsa da ateşinden hiçbir şey kaybetmeyen Anadolu tasavvufu samimi bir dille yansıtılıyor.

Çerkes Hikmet Usta ve Hikmet Kıvılcımlı ise bazen Risaleler bazen de Komünist Doktor’un yazdıklarıyla yaşananlara daha üst perdeden bakabilen bilgeliği aktarıyorlar.  

Darağacı yine doymuyor ama Sarı bize “insanca” yaşamanın tadının başka hiçbir şeyde olmadığını hissettiriyor, bazen gözyaşı bazen de kahkahayla…

Alkımın Altından Kimse Geçemez - SARI /  TİMAŞ Yayınları 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN