forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Samanyolu TV sorumlu müdürünün hapsi istendi

Aktif .

ETİKETLER:STV

stvBaşbakan Erdoğan'ın konuşmasını çarpıtarak haber yaptığı iddiasıyla Samanyolu televizyonu sorumlu müdürü Bağ hakkında, "hakaret", "iftira" ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlarından hapis cezası istemiyle dava açıldı. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim çalışmaları sırasında bir mitingde yaptığı konuşmasını çarpıtarak haber yaptığı iddiasıyla Samanyolu televizyonu sorumlu müdürü Abdullah Bağ hakkında, "hakaret", "iftira" ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlarından 2 yıl 10 aydan 11 yıl 2 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Başbakan Erdoğan'ın müşteki sıfatıyla yaptığı şikayetle ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmasını tamamladı. 

Cumhuriyet Savcısı Sıddık İlgar tarafından hazırlanan iddianamede, Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Mart'ta yapılacak seçim kampanyası kapsamında, 4 Mart'ta Niğde'de yapılan açık hava toplantısında halka seslendiği anlatıldı.

Başbakan Erdoğan'ın bu mitingdeki konuşmasında, son günlerdeki ülke meselelerine değindiği, devlet içinde örgütlenen hukuk dışı bir yapıdan da bahsettiği belirtilen iddianamede, "Bu yapının hükümeti devirmeye çalıştığını, bu yapıya mensup olan ve kamuoyunda 'ablalar' olarak bilinen kadınların kapı kapı dolaşarak AK Parti'ye oy verilmemesi, başka partilere oy verilmesi yönünde çalışma yaptıklarını" dile getirdiği aktarıldı. 

İddianamede, Başbakan Erdoğan'ın miting meydanında halka, "Eğer evlerinize bu amaçla gelen bayanlar olursa, onlara buraya hangi yüzle geldiklerini, başörtüsünü furuat olarak nitelendiren o malum zattan (Gülen cemaati lideri Fetullah Gülen) dolayı mı buraya geldiniz? Sizleri buraya o mu gönderdi? şeklinde sorular sorarak, onlara AK Parti'nin yaptığı icraatları anlatarak, tersleyip gönderin" ifadeleriyle telkinde bulunmayı amaçladığı kaydedildi. 

Başbakan Erdoğan'ın ve AK Parti'nin, "dershaneler konusunda, 17 Aralık operasyonları ve yerel seçimler nedeniyle husumetli olduğu, liderliğini Fetullah Gülen'in yaptığı cemaate ait bir televizyon kanalı olarak bilinen Samanyolu Televizyonu'nun ana haber bülteninde", bu mitingdeki konuşmanın çarpıtılarak sunulduğu ifade edildi. 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN