forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

RTÜK'ün gönderdiği belgeselleri yayınlayan kanallar tekrar ceza alabilir...

Aktif .

rtuk-rejiRTÜK, A Haber’e ceza verilen programların yerine yayınlanması amacıyla gönderdiği belgesellerde büyük bir hataya imza attı... 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim yasakları kapsamında birçok kanala   yayın durdurma cezası verirken aslan payını A Haber aldı... YSK A Haber’e 28 kez ceza kesti. YSK’nın cezası üzerine Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) yayımlanması için A Haber’e gönderdiği belgeseller ayrı bir tartışma konusu oldu.

Canlı yayında arka planda sigara içen bir kişi göründü diye kanala 76 bin lira para cezası kesen RTÜK’ün gönderdiği belgeseller içinde bolca sigara içen insan görüntüsü olması dikkat çekti. "Akdeniz Gezginleri" ismindeki belgeseldeki sigara içilen görüntüleri fark eden kanal yönetimi, belgeselleri bu görüntülerin üzerini kapatarak yayınlamak zorunda kaldı.

Ayrı bir tartışma konusu da RTÜK'ün ceza alan programların yerine yayınlanması için gönderdiği belgesel ve programların kalitesinin iyi olmaması. 20 yıl öncesine ait ve o günkü teknolojiyle yapılan belgeseller görsellik ve içerik olarak kanalları bir türlü tatmi etmiyor. 

DKM ARŞİVİ