forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TRT'nin Almanya yayınları neden engelleniyor?

Aktif .

ETİKETLER:TRT Türk

trtbuyukAlmanya'nın en büyük kablo televizyon yayın şirketi Unitymedia, yayın listesinden TRT Türk’ü çıkardı. 

Unitymedia KabelBW,  14 Ocak 2014 tarihinde TRT Türk ile yaptıkları yayın sözleşmesinin sona ermesinden dolayı TRT yayınlarını kendi yayınlarından çıkardıklarını belirtti. Şirket TRT'nin yayın parasını ödemediğini iddia etti. 

TRT ise yayın gerekli ücretlerin ödendiğini açıkladı. 

Peki TRT Türk'ün yayınları Almanya'da neden engelleniyor? 

Görünen en büyük ihtimal, Almanya'da yaşanan protestolara TRT Türk'ün yayınlarında geniş yer ayırması. Protestolara Alman medyası neredeyse hiç yer vermemişti. 

TRT: YAYIN PARASINI ÖDEDİK

TRT Köln bürosundan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi...

"Almanya'da uzun yıllardır yaşamakta olan bizler Türk Toplumu olarak, kendi dilimizde ve kültürümüzde yayın yapan güvenilir kamu yayın kuruluşu olan TRT'nin TRT TÜRK Televizyon kanalını abonesi olduğumuz kablo-tv operatörleri aracılığıyla (Unitymedia'da yaklaşık 90 bin ve Deutschland Kabel'de yaklaşık 50 bin abone) izleyebiliyorduk. Ancak 2013 yılı sonu itibariyle bu yayının iletimine son verildiğini üzülerek görmüş bulunuyoruz. Almanya'da yaşayan Türkler olarak, ücretini ödeyerek abonesi olduğumuz kablo-tv servisinde talep ettiğimiz tv kanalını izleyebilmenin demokratik hakkımız olduğunu düşünüyoruz. Kaldı ki TRT Kurumunun Almanya'da kablo-tv den iletim için ayrıca ücret talep etmediğini de biliyoruz. TRT TÜRK Tv kanalının kablo-tv servisinde yeniden yer almasını istiyoruz. 

"ŞARTLAR TEKRAR SAĞLANIRSA YAYIN VERİLEBİLİR"

Unitymedia basın sözcüsü Helge Buchheister, "Kablolu yayınlarında diğer televizyonkanallarından para talep edilmeden yayınların devam etmesine rağmen, TRT'den 300 bin Euro talep ettikleri" iddialarına ilişkin sözleşme şartları hakkında ayrıntılı bilgi veremeyeceklerini belirtti. Yaptığı açıklamada özet olarak TRT ile uzun süreden bu yana görüşmelerin sürdüğünü dile getiren Buchheister, sözleşme koşullarının tekrar sağlanması halinde TRT yayınlarının tekrar kendi kablolu televizyon ağları üzerinden yayınlanabileceğini de ekledi.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN