forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Hürriyet o röportajı neden yayınlamadı?

Aktif .

faruk-bildiriciHürriyet gazetesi geçtiğimiz hafta Emekli Donanma Komutanı Nusret Güner'le bir röportaj yaptı ancak yayınlamadı. 

Güner, Hürriyet gazetesine yönelik sert  ifadelerle suçlamalar getirdi. Gazetenin okur temsilcisi Faruk Bildirici röportajın neden yayınlanmadığını sayfasına taşıdı. 

Yayımlanmayan söyleşinin öyküsü

KİMİ internet siteleri ve gazetelerde, “Hürriyet bu röportajı yaptı ama yayınlayamadı” başlıklarını görünce konuyu araştırdım.

Önce olayın yazıişlerinden ve söyleşiyi yapan arkadaştan dinlediğim öyküsünü aktarayım. Donanma komutanı iken istifa ederek emekliye ayrılan Oramiral Nusret Güner ile Hürriyet adına Toygun Atilla söyleşi yapmış. Atilla, 4 saatlik söyleşiyi deşifre ederek hazırladığı metni ‘kontrol etmesi’ amacıyla Güner’e göndermiş. Atilla, düzeltmeleri yaptıktan sonra söyleşiyi 27 Ekim’de geçmiş. Yazıişleri söyleşiyi ilginç bulup, yayımlamaya karar vermiş. Ama ‘geniş bir sayfa ayrılabilen bir gün’ beklenmiş, sonra da ‘gündemdeki yoğunluk nedeniyle’ söyleşi yayımlanamamış. Aradan 10 gün geçmesine rağmen söyleşinin çıkmamasına sinirlenen Güner, söyleşinin metnini 6 Kasım’da Twitter’dan açıkladı. Tweet’ine koyduğu notla da Hürriyet’i suçladı: “Hürriyet ile yaptığım, ancak yayınlanmayan ‘Deniz Kuvvetleri’nin düşürülmüş olduğu durum’ hakkındaki söyleşim 25 Ekim.” https://docs.google.com/” İşte bu tweet’in ardından ‘Hürriyet’in yayımlayamadığı söyleşi’ haberleri çıktı çeşitli yerlerde. Bu gelişmeler üzerine konuyu Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu’na da sordum; o da yazıişlerinin söyleşiyi yayımlamama kararı olmadığını ifade etti. Sonra da bir noktayı vurguladı: “Hürriyet, Ergenekon ve Balyoz gibi kamuoyu nezdinde derin tartışmalar yaratan büyük davalarda tutuklu ve hükümlülerin söz hakkına en fazla saygı gösteren gazeteler arasındadır.” Hürriyet yönetiminin, Nusret Güner söyleşisinin akıbeti ile ilgili editoryal yaklaşımı bu... (Faruk Bildirici - http://okurtemsilcisi.hurriyet.com.tr/ )

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN