forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Katarlı ortak ATV'deki hisselerini Çalık'a devrediyor

Aktif .

ETİKETLER:Turkuvaz

turkuvazÇalık'ın medyadaki Katarlı ortağı Lusail, ATV'deki hisselerini Çalık Holding'e devretmek için Rekabet Kurumu'na başvurdu. 

Wall Street Journal'ın haberine göre, Katarlı Lusail International Media Company, ATV'de ortaklıktan çıkıyor. Şirket Turkuvaz Radyo TV ve Turkuvaz Aktif adlı şirketlerdeki yüzde 25 hissesini Çalık Holding'e devretmek için Rekabet Kurumu'nun kapısı çaldı. Kurum onay verirse, Lusail ATV'de ortaklığını bitirmiş olacak.

Rekabet Kurumu'nda yer alan bilgilere göre Çalık Holding ve ortağı, 9 Ekim tarihinde, 2013-2-56 dosya numarası ile gerçekleştirmek istedikleri hisse devri konusunda kuruma başvuruda bulundu. Rekabet Kurumu'nun duyurduğu bildirimde taraflardan gelen işlem isteği şu açıklama ile anlatıldı: "Turkuvaz Aktif'in sermayesinin yüzde 25'inin tüm hak ve vecibeleri ile birlikte Lusail tarafından Çalık Holding'e devri Turkuvaz Radyo sermayesinin yüzde 25'inin tüm hak ve vecibeleri ile birlikte Lusail tarafından Çalık Holding'e devri"

Ayrıca, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Turkuvaz Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Serhat Albayrak da aynı şirketlerde şahsına ait olan yüzde 1'er hisseyi Ahmet Çalık'a devretmek için yine Rekabet Kurumu'na başvuruda bulundu.

Rekabet Kurumu'ndan edinilen bilgiye göre adı verilen şirketler ATV'yi temsil ediyor. ATV Avrupa da satışa dahil. Sabah gazetesi ise bildirilen bu devre konu değil.

ATV'nin künyesinde yer alan bilgilere göre Turkuvaz Aktif, ATV'yi temsil eden şirket olarak görünüyor. Sabah Gazetesi'nin künesinde ise imtiyaz sahibi olarak Turkuvaz Gazete Dergi Basım AŞ görünüyor. Buna karşın Kartarlı Lusail, Ticaret Sicil Kayıtlarında Tukuvaz Gazete Basım AŞ'nin doğrudan ortağı olarak da yer almıyor.

2008'DE ORTAK OLDULAR

Park Grubu'nun (Turgay Ciner) kontrolündeyken, TMSF tarafından el konulan Sabah-ATV medya grubu, 5 Aralık 2007'de yapılan ihaleyle Çalık Grubu'na satılmıştı. İhaleye tek talip olarak giren Çalık, muhammen bedel olan 1.1 milyar doları ödemeyi kabul ederek medya grubunu satın almıştı.

2008 yılında kurulan Katarlı Lusail, ilk yatırımını aynı yıl Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş.'ye yüzde 25 oranında hissedar olarak gerçekleştirmişti. Katarlı ortak, bu ortaklığa karşılık, Turkuvaz A.Ş.'ye özkaynak olarak 125 milyon dolar, Çalık Holding ise özkaynaklarından karşılamak suretiyle Turkuvaz A.Ş.'ye 375 milyon dolarlık kaynak aktarımı yapmıştı.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN