forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

RTÜK Hayat TV'ye neden kapatma kararı verdi?

Aktif .

ETİKETLER:Hayat TV

hayat-tvRTÜK kanununun 29/3 maddesine göre, "Yurt dışından yayın yapan kanalların lisans alma zorunluluğu" çağrısına uymayan Hayat TV hakkında kapatma kararı verildi.

Ancak Hayat TV'nin Mart ayında başvuruda bulunduğunun anlaşılması üzerine devreye RTÜK devreye girdi ve durumu Turksat yetkililerine bildirdi.

Hurriyet.com.tr'nin haberine göre, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 'lisans başvurusunda bulunmadığından' Hayat TV yayınlarının sona erdirilmesi için Turksat'a yazı yazmıştı ancak devreye televizyonun avukatları girdi.

Avukatlar, Hayat TV'nin Mart ayında başvuru yaptığına dair belgeleri RTÜK'e sunuldu. Bunun üzerine RTÜK'ün, Turksat'a ikinci bir yazı yazarak lisans başvurusunda bulunulduğunu bildirdi.

HAYAT TV'DEN YAPILAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili olarak Hayat TV'den yapılan açıklamada şöyle denildi... 

"Hayat Televizyonu, 21 Mart 2007’den bu yana uluslararası yayıncılık lisanslarıyla Türksat uyduları üzerinden yayın yapmaktadır. Aynı zamanda, RTÜK lisansı için gerekli tüm başvuruları yapmış olup, lisans başvurusu Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun önündedir. Geçtiğimiz aylarda yapılmış tüm görüşmelere, varılan mutabakatlara ve yasaların gerektirdiği tüm adımlar tarafımızca atılmış olmasına rağmen, şimdi RTÜK tarafından keyfi bir tutum içine girilmiştir. Gezi Parkı’nda başlayan direniş ve halkın yükselen taleplerinin sesi olan Hayat Televizyonu, bu konuda gelen şikayetler ve raporlar gerekçe edilerek RTÜK tarafından incelemeye alınmış ve ekran karartma kararı verilmiştir."

 

DKM ARŞİVİ