forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

RTÜK Başkanı Dursun: Medya sorumlu davranmalı!

Aktif .

ETİKETLER:Davut Dursun

davut-dursunRTÜK Başkanı Dursun, "Yayın kuruluşlarının bir takım gelişmeleri haberleştirirken belli sorumlulukla hareket etmeleri gerekiyor" dedi.

 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dursun, bir gazetecinin "Gezi parkı ile başlayan gösterilerde medya hedefe oturtulmuş durumda. Kimi olayların yansıtılmadığını söylerken kimileri de medyanın kışkırtıcı bir rol oynadığını savunuyor. Siz, ne düşünüyorsunuz olayların veriliş şekliyle ilgili?" sorusu üzerine Dursun, olayların veriliş şeklinin yayıncıların kendi tercihlerinde olduğunu söyledi.

Dursun, şöyle konuştu:

"Hepimiz, bulunduğumuz yerde belli sorumluluklarla hareket ediyoruz. Yayın kuruluşlarının da bir takım gelişmeleri haberleştirirken belli sorumlulukla hareket etmeleri gerekiyor. Yayın kuruluşları, itibar edecekleri haberlere editöryal bağımsızlık içerisinde kendileri karar veriyorlar. O sebeple yayın kuruluşlarının haber veriş biçimine ilişkin bir değerlendirme yapmamız doğru olmaz ancak şu var; elbetteki yayın kuruluşlarının olayları haberleştirirken yayın ilkelerine ve sorumluluk çerçevesinde hareket etmeleri gerekiyor. Bunu ihlal eden nitelikte yayınlar olduğunda zaten biz, gerekli denetimler çerçevesinde de onlara bakıyoruz. Kışkırtıcı, nefret duygularını uyandıran, doğruluktan uzak olan nitelikte yayınlar varsa biz değerlendiriyoruz. Üst kurula ihlalle ilgili raporlar gelirse üst kurul da bu yayınları değerlendirip, belli yaptırımlar uygulayabilir, bu nitelikte yayınlar varsa elbette. Yayın kuruluşlarının bir habere ilgi gösterip göstermemeleri kendileriyle ilgili bir konudur. Biz, 'Neye ilgi gösterdiniz, neye ilgi göstermediniz' diyebilecek bir durumda değiliz."

Dursun, "Kriz durumlarında, ifade özgürlüğünün önemini vurgulayarak, belirlenen bu ilkeler doğrultusunda yayın yapılması gerekiyor. Orada, bu çerçevede bir yayın yapılmışsa 'neden buna uydunuz' deme şansımız elbetteki söz konusu olmaz ama bir problem varsa bize geldiğinde değerlendiririz" ifadelerini kullandı.  

DKM ARŞİVİ