forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Tirajda yeni denetim modeli şart!

Aktif .

tirajlar-gazetelerTirajların şişirme olup olmadığı yeniden tartışmaya açıldı. Ekrem Dumanlı, "gazetelerin büyük kısmı tirajları şişiriyor" derken, Mehmet Ocaktan, yeni bir denetim sistemi önerdi... 

Sözcü Gazetesi'nin başlattığı tiraj tartışmasına önceki gün Ekrem Dumanlı Zaman gazetesindeki yazısında değinmiş ve şunları yazmıştı... 

"Gazetelerin mühim bir kısmı tirajlarını maalesef ‘şişiriyor’. Bunu basın camiası biliyor ama reklam verenle ve okurla paylaşmıyor. Kaderin cilvesine bakın ki tiraj konusunda ‘şişirme’ işlemini en çok yapanlar, abone sistemine karşı yalan yanlış bilgilerle sürekli soru işareti üretti. Şimdi Türkiye’nin önünde kaçınılmaz bir gazete satış metodu var: Abone sistemi."

YENİ DENETİM ÖNERİSİ

Star Gazetesi Yayın Koordinatörü Mehmet Ocaktan 'Medyaya açık çağrı' başlıklı bugünkü başyazısında tiraj konusunda güvensizliği ortadan kaldırmak için 'yeni bir şirket' önerisinde bulundu.

Ocaktan'ın önerisi şöyle...

"Bütün ulusal gazeteler, iki ana dağıtım şirketi olan Turkuvaz ve Yay-Sat, Reklamverenler Derneği ile farklı alanlarda faaliyet gösteren medya meslek kuruluşlarının eşit katılımı ve temsilcileri marifetiyle oluşturulacak bir denetim şirketinin kurulmasını öneriyoruz.

Bu şirket, bütün gazeteler ve matbaalar üzerinde tam yetkiyle çalışma imtiyazına sahip olarak bütün gazete üretimi ve son tüketiciye kadar satış sistemini; satışın bayi veya abone olarak niteliğini denetleyecektir.

Günlük, haftalık ve aylık raporlar halinde düzenli olarak sonuçlarını açıklayacaktır.  Sektörün bütün aktörlerinin eşit şekilde temsil edildiği bu organizasyonun raporları tek veri olarak kabul edilecektir. 

Böylelikle, hem tiraj hem de erişim tartışmaları bitecektir. Böylelikle, tiraj güvenliği sağlanırken, ilan dağılımındaki adaletsizlin giderilmesi için de büyük bir adım atılmış olacaktır."

Yazının tamamını okumak için tıklayın...

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN