forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Arap Medyası'nda Türkiye rüzgarı...

Aktif .

arap-medyasiAnadolu Ajansı ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün organizasyonuyla Türkiye'de temaslarda bulunan Arap gazeteciler, Türkiye'deki izlenimlerini okurlarıyla paylaştı.

Anadolu Ajansı (AA) ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün (BYEGM) organizasyonuyla Türkiye'de temaslarda bulunan Arap gazeteciler heyeti, köklü bir değişim sürecinden geçen Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da "Yeni Türkiye"nin belirleyici bir güç olarak öne çıktığı görüşünde birleşti.

Arap medyasının en önemli gazete, dergi ve televizyonlarının temsilcilerinden oluşan heyet üyeleri, Türkiye'de siyaset çevreleri, düşünce kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve Türk basınının önde gelen aktörleriyle yaptıkları yoğun temasların ardından kaleme aldıkları köşe yazıları ve dizi yazılarıyla, izlenimlerini okurlarıyla paylaştı.

Yazılarında, "Yeni Türkiye", "Türkiye'de Sessiz Devrim" ve "Türkiye Notları" gibi başlıklar kullanan Arap gazeteciler, "Yeni Türkiye'nin Arap dünyası tarafından daha yakın takibe alınması gerektiğini" belirtti. Arapgazeteciler, yazılarında Türkiye'ye yaptıkları ziyaretin önemine yer verdi.

Ankara ve İstanbul'a bir haftalık ziyarette bulunan, Arap dünyasının en etkin gazetelerinden El Hayat, Şarku'l Evsat, Ahbar El-Yevm, El-İttihad, Eş-Şark, Eş-Şuruk ve El-Ahram'ın genel yayın yönetmenleri ve yazarları, Türkiye'nin yeni siyasetinin sadece Ortadoğu'da değil dünyada da büyük değişimlere zemin hazırlayacağını belirtti. 

Arap gazeteciler, AA Arapça Yayınlar'ın Türkiye'nin bölgeye yönelik dış politası açısından stratejik önem taşıdığını dile getirdi. AA'nın bir yıldır devam eden Arapça yayınlarınınArap medyası ve kamuoyunda büyük yankı bulduğunu vurgulayan gazeteciler, bu yayınların ilişkilerin gelişmesine önemli katkı sağladığına işaret etti. 

 Genel Yayın Yönetmeni Cabir el-Harmi, "Yeni Türkiye" başlığı altında yayımladığı dizi yazısında, "AA'nın Arapça yayınlara başlamasının, Türkiye'nin Arapdünyasına yönelik açılımının bir işareti" olduğunu vurguladı. 


"Türkiye, Arap dünyasıyla kendi dilinde ilişki kurma isteğini, AA'nın Arapça yayınlara başlamasıyla gösterdi" diyen Harmi, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün AA'nın 100. yıl vizyonu ve planlarına ilişkin açıklamalarına yazısında geniş yer verdi. 

Harmi, Başbakan Erdoğan'ın Davos'taki "One Minute" çıkışının da Türk-Arap ilişkilerinde bir dönüm noktası olduğunu hatırlattı.   

"Türkiye el-Cedide"

El-Hayat gazetesi yazarlarından Cihad el-Hazin de "Türkiye el-Cedide (Yeni Türkiye)" başlıklı yazısında, Türkiye'nin 80 yılının en iyi dönemini yaşadığını ifade etti. Türkiye'nin ekonomik ve siyasi alanındaki başarılarından övgüyle söz eden Hazin, Ankara'nın terör sorununu da çözüm yoluna koyduğunu belirtti.

Türkiye'nin Suriye politikasına da geniş yer ayıran Hazin, Ankara'nın Şam'a kesinlikle mezhepçi bir perspektiften bakmadığını, temel stratejisini, Suriye'nin birliğinin korunması, mezhepçiliğe karşı konulması üzerine kurguladığını yazdı. 

 Türk yetkililerin, uluslararası toplumun dışında Suriye krizine tek başına müdahale etmeyeceğini sürekli olarak dile getirdiğine dikkati çeken Hazin, Türkiye'de 400 bin Suriyeli sığınmacının misafir edildiğini, bu insanlara başka hiçbir ülkenin yapmadığı yardım ve sağlık hizmetlerinin sunulduğuna işaret etti.

Haberin tamamı için tıklayın...

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN