forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

28 Şubat Soruşturmasında yeni gözaltılar

Aktif .

ETİKETLER:28 Şubat

28-subat28 Şubat soruşturması kapsamında 5 emekli general ve 1 emekli subay ifade vermek üzere gözaltına alındı. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında, emekli Tuğgeneral Metin Yaşar Yükselen, emekli Albay Cengiz Koşal ile bir emekli asker ifadeleri alınmak üzere Ankara Adliyesi'ne getirildi. İzmir'den ise emekli Korgeneral Abdullah Cahit Sarsılmaz, emekli Tümgeneral Ayhan Cansevgisi, emekli Korgeneral Temel Batmaz Dandin, emekli Tuğgeneral Refik Zeytinci'nin de Ankara'ya getirileceği öğrenildi. 

BUGÜN YENİ DALGA

Bugün sabah saatlerinde yeni bir operasyon dalgası başladıi. Emekli askerlerin olduğu bir gurup ifade vermek için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirildi. Emekli 5 general ve 1 albay Ankara Adliyesi'ne getirildi.

DÜN TUTUKLANAN KOMUTANLAR

E. Orgeneral Orhan Yöney:28 Şubat sürecinde 'tümgeneral'di. Strateji Daire Başkanlığı, 4. Kolordu Komutan Yardımcılığı ve Milli Güvenlik Akademisi Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2007'de emek li oldu.

E. Oramiral Bülent Alpkaya:2001 - 2003 döneminin Deniz Kuvvetleri Komutanı. 28 Şubat sürecinde 'koramiral' rütbesindeydi. 2003'te emekli oldu.

E. Korgeneral Köksal Karabay:28 Şubat sürecinde 'tümgeneral' rütbesiyle Genelkurmay Plan Harekât Daire Başkanı idi. 1999'da "geleceğin Genelkurmay Başkanı" olarak gösterilirken terfi sırasının geldiği 2003 yılında, 4 Temmuz günü Kuzey Irak'ta Çuval Olayı meydana geldi. Harekât Başkanı sıfatıyla Kuzey Irak'taki Türk askerleri ve bordo bereliler sorumluluk alanındaydı. YAŞ'ta terfi ettirilmeyip pasif bir görev olan Harp Akademileri Komutan yardımcılığına atanınca istifa etti. Emekliye ayrılmasının ardından ABD'li ortaklarla birlikte Kuzey Irak'ta özel güvenlik hizmeti sağlayan Black Hawk isimli şirketin yönetim kurulu başkanı olması eleştiri konusu oldu. 'Balyoz' davasında "tanık" olarak ifade verdi.

E. Koramiral Altaç Atılan:28 Şubat sürecinde 'tümamiral' olarak Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanı idi. 2003'te Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'ndan emekli oldu.

TUTUKSUZ YARGILANACAK

E. Tümgeneral Ersin Yılmaz: 1994'te tümgeneral oldu. 28 Şubat sürecinde 'Kara Havacılık Komutanı' olarak görev yapıyordu. 1998'de emekliye ayrıldı. Emekli Orgeneral Orhan Yöney tutuklandı.

Haber7.com

DKM ARŞİVİ