forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

GAZETECİLER TAKSİM'DE YÜRÜDÜ

Aktif .

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP)’nun çağrısıyla Taksim Tünel Meydanında bir araya gelen gazeteciler yürüyüş yaptı. 
"Özgür basın varsa özgür toplum vardır" pankartı arkasında Taksim Meydanına yürüyen gazeteciler, sık sık "Özgür basın susturulamaz", "AKP elini medyadan çek" , "Başka yerde arama örgütümüz burada" sloganı attı.

Meydanda gerçekleşen ortak açıklamayı GÖP Dönem Sözcüsü ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Sol gazetesi yazarı Ahmet Abakay yaptı.

EN HAFİF ELEŞTİRİ BİLE ÖRGÜT PROPAGANDASI SAYILIYOR
Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünün ağır baskı altında olduğuna vurgu yapan Abakay, "OHAL dönemlerinde yürürlükte olan TMK yasası başta olmak üzere birçok yasayla iktidarı hedef alan en sıradan eleştiriler ve uyarılar bile örgüt propagandası ya da terör örgütü üyesi kapsamında yorumlanmakta ve cezaevleri gazetecilerle doldurulmaktadır" diye tepki gösterdi. 

SESSİZ OLMAZSANIZ CEZAEVİNİ BOYLARSINIZ
Tutuklu gazetecilerin, dışarıdaki gazeteciler ve yayıncılar için tehdit unsuru olarak kullanıldığına da dikkat çeken Abakay, "Biz de, ’sessiz olmazsanız siz de onlar gibi olur, cezaevini boylarsınız’ algısı yaratılmaktadır" dedi. GÖP olarak hem iktidara hem de yargıya basın, düşünce ve ifade özgürlüğüne saygılı olma çağrısı yapan Abakay, tutuklu gazetecilerin de derhal serbest bırakılmasını talep etti. Abakay, iktidar yandaşlığı yapan gazeteci ve yazarlara da, tutuklu gazetecilere ve mesleklerine sahip çıkma çağrısı yaptı.

’ÖLÜM HABERİ YAPMAYACAĞIZ’
Açlık grevlerine de değinen Abakay, gazeteciler ve yayıncılar olarak artık ölüm haberleri yapmak istemediklerini söyledi. Hükümete seslenen Abakay, "Cezaevlerinden yükselen soruna, sese kulak vermelerini bekliyoruz" diye konuştu.

Eyleme, GÖP Dönem sözcüsü ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi,  Evrensel’in Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, gazeteci Ertuğrul Mavioğlu, Odatv davasında tutuksuz yargılanan gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, hakkında 166 yıl istenen Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü Vedat Kurşun, Musa Ağacık, Celal Başlangıç, Ayşenur Arslan, Lube Ayar’ın aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci katılırken, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, HDK İstanbul Milletvekili Abdullah Levent Tüzel, Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek, Türkiye Barış Meclisi Sözcüsü Hakan Tahmaz da destek verdi.

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN