forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

RIDVAN AKAR VE MEHMET ALİ BİRAND MAHKEMELİK OLDU

Aktif .

 ridvan_akarRıdvan Akar, "Son Darbe: 28 Şubat" belgeseli ve kitabı ile ilgili Mehmet Ali Birand'a tazminat ve ceza davası açtı.

 

Gazeteci  Akar, "Son Darbe: 28 Şubat" adlı belgesel ve aynı isimli kitabın yayım sürecinde fikri haklarına tecavüz edildiği gerekçesiyle Mehmet Ali Birand, Reyhan Yıldız ve Birand'a ait BİR TV A.Ş. hakkında maddi ve manevi tazminat davası ile ceza davası açtı. 

Rıdvan Akar, dava dilekçesinde, kendisi ile ekip arkadaşlarının adı hiç verilmeden "Bir Mehmet Ali Birand yapımı" anonsuyla sunulan belgesel ile kitabın oluşumunu nasıl sağladığına ilişkin olarak somut kanıtlar ve yazışmalar ortaya koydu. Akar, avukatları Prof. Dr. Fatih Selami Mahmutoğlu ve Ali Mesut Seçkin'in hazırladığı dilekçede, davalılardan 5.000 TL maddi tazminat ile 10.000 TL manevi tazminat talep etti.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne verilen dava dilekçesinde, "28 Şubat Belgeseli projesinin Rıdvan Akar'ın Mehmet Ali Birand'a önerisi üzerine 2005'te başladığı" vurgulandı.

Dilekçede, projenin yapım aşamasında Akar'ın metin yazarlığının yanı sıra proje ekibini kurmak, araştırmaları gerçekleştirmek ve Necmettin Erbakan gibi dönemin önde gelen tanıklarıyla söyleşiler yapmak gibi kilit sorumlulukları üstlendiğinin altı çizildi.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN