forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

AGB VE YAPIM ŞİRKETLERİNE REYTİNG OPERASYONU...

Aktif .

ETİKETLER:AGBlReyting

reytin sistemiAGB dahil çok sayıda yapım şirketine operasyon düzenleniyor. 25 adreste aramalar yapılıyor. Operasyon kapsamında 10'unun üzerinde gözalt olduğu belirtiliyor.

Ratinglere müdahale ederek haksız kazanaç sağlayan yapım şirketleri ve televizyon kanallarının operasyona dahil edildiği söyleniyor. 

BÜYÜK YAPIM ŞİRKETLERİNDE ARAMA YAPILDI

Polisin operasyon kapsamında Ay Yapım, Tims Yapım ve Med Yapım isimli şirketlerde arama yaptığı belirtildi. Reyting ölçüm şirketlerinden AGB'de de arama yapıldığı ve aralarında firma sahiplerinin de bulunduğu 2'si kadın 7 kişi yakalandığı belirtiliyor.

Bu kişilerin üzerlerinde, iş yerleri ve evlerinde yapılan aramada, harddiskler, 5 adet cep telefonu, çok sayıda dijital malzeme ile dokümanlar ele geçirildi.

Söz konusu şirketlerin bazı televizyon kanallarının izlenme oranlarının belirlenmesinde usulsüzlük yaptıkları iddia edildi.

Bazı iş yerleri ile evlerde aramaların sürdüğünü ifade eden polis yetkilileri, gözaltı sayısında artış olabileceğini kaydetti.


TRT Genel Müdürü: Reyting ölçüm sisteminin yanlış olduğu ortaya çıktı

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, reyting ölçüm şirketleri ve bazı yapım firmalarına yapılan operasyonun kendisini haklı çıkardığını söyledi. Şahin, "Biz bugün hukukun işlettiği mekanizmayı 3 yıl önce söylemiştik. Tarih gösterdi ki bizim 3 yıl önce söylediğimiz tüm iddialar tek tek gerçekleşti." dedi.

İstanbul'da Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında reyting ölçüm şirketleri ile bazı yapım firmalarında gerçekleştirilen aramalar sürüyor. Şu ana kadar 3 kişinin gözaltına alındığı operasyonun haksız kazanç elde edilmesi ve reyting ölçümünde kullanılan deneklere ilişkin bilgilerin sızdırılması konusuyla ilgili olduğu öğrenildi.

Konuya ilişkin Cihan Haber Ajansı'na açıklama yapan TRT Genel Müdürü Şahin, "3 yıl öncesinin gazete sayfalarına bakın, bize inanmayanlar, abarttığımızı düşünenler, hatta dalga geçenler oldu. Ama gel gör ki tüm gerçekler ortada. Bizim iddiamız Türkiye'deki ölçüm sisteminin yanlış olduğuydu. Bu yanlışlığı Rekabet Kurulu'ndan sonra savcılık mahkeme ve polis de kabul etti. Israrla Türkiye'deki TV ölçüm sistemini savunanlar ve bize karşı çıkanlar acaba bugün ne düşünüyorlar. Kamuoyundan özür dileyecekler mi?" ifadelerini kullandı.

Yapımcı Köse özel yetkili savcılığa suç duyurusunda bulundu

Yapımcı Erol Köse, reyting ölçümlerinde usulsüzlük yapıldığı ve yüksek miktarda haksız kazanç sağlandığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelen Köse'nin Başsavcı Vekili Fikret Seçen ile görüştüğü kaydedildi. Reyting ölçümlerinde usulsüzlük yaparak yüksek miktarda haksız kazanç sağladıkları iddia edilen kişi ve şirketlerle ilgili şikayetçi olduğu ifade edilen Köse'nin söz konusu iddialarına ilişkin bir takım belgeler teslim ettiği öğrenildi. Köse'nin şikayet ettiği isimler arasında medya dünyasının önemli ismi Yapımcı Acun Ilıcalı'nın da yer aldığı öne sürüldü.

Öte yandan, bugün "reyting ölçümlerinde usulsüzlük yaparak yüksek miktarda haksız kazanç sağlandığı" iddiasıyla yapılan operasyonun Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile gerçekleştirildiği kaydedildi.


Acun Ilıcalı: Şirketimde arama yapılmıyor

İstanbul polisinin gerçekleştirdiği reyting operasyonunda basılan adresler arasında Acun Ilıcalı'nın yapım şirketi Acun Medya'nın da bulunduğu iddiasını Ilıcalı yalanladı. Ilıcalı yaptığı yazılı açıklamada, "Reyting operasyonu kapsamında şirketimize baskın yapıldığı haberi tamamen asılsızdır." dedi.

İstanbul'da Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında reyting ölçüm şirketleri ile bazı yapım firmalarında aramalar yapıldı. Basılan adresler arasında Acun Ilıcalı'nın yapım şirketi Acun Medya'nın da bulunduğu iddiası Ilıcalı tarafından yalanlandı. Acun Ilıcalı internet sitesi üzerinden, "Reyting operasyonu kapsamında şirketimize baskın yapıldığı haberi tamamen asılsızdır." açıklamasını yaptı.

Bu arada, Acun Ilıcalı'nın da program çekimleri için Afyon'da olduğu öğrenildi.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN