forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

CUMHURBAŞKANI GÜL YOUTUBE'UN SORULARINI YANITLADI...

Aktif .

abdullah gul_youtubeCumhurbaşkanı Abdullah Gül, YouTube World View ortak yayınında canlı olarak izleyicilerin sorularını cevapladı.

Açıklamalarda Dersim tartışmasına yönelik, ''Arşivler açılabilir, yeter ki bu konular günlük polemik mevzusu yapılmasın.'' ifadesini kullandı.

Dersim tartışması ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de konuştu. Gül, arşivlerin açılması çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül video paylaşım sitesi Youtube'da soruları cevapladı. Cumhurbaşkanı'na Dersim tartışması ile ilgili sorular da yöneltildi. Gül o soruya şu sözlerle cevap verdi: "Bugünlerde çok tartışılıyor bu, güncel bir konu haline geldi. Bu konuyla ilgili ben daha önce üniversite yıllarında okudum doğrusu. Bizim tarihimiz büyük bir tarih. Ama tarihin içinde acılı tatlılı günler oluyor. Yakın tarihimizin içinde Dersim olayları da üzücü olaylar. Benim bilgilerim çerçevisinde bunu biliyorum. İnsanın vicdanına ve insan haklarıyla bağdaşmayacak, bu benim kendi bilgilerimden ulaştığım kanaattir. Bununla ilgili arşivlerin açılmasında hiç bir mahsurun olmadığı kanaatindeyim. Büyük devletler, büyük ülkeler tarihlerinden korkmazlar. Tartışmalı konularda da arşivlerimizi açıyoruz. Yeter ki günlük polemik mevzusu yapılıp, başka amaçlar peşined koşulmasın. Arşivlerin açılmasında bir bir sakınca görmüyorum."Cumhurbaşkanı, Kürt sorunu ile ilgili sorulara da cevap verdi"İyi şeyler olacak" ifadesi hatırlatılınca Gül, "aslında iyi şeyler oldu. Daha iyi şeyler olabilirdi. Terör örgütü bunlardan rahatsız oldu ve saldırılar düzenleyerek bunu önlemek istedi" dedi. Abdullah Gül'e öğretmen atamaları ile ilgili de sorular geldi. Cumhurbaşkanı "konuyu yakından takip edeceği" sözünü verdi.

YouTube World View'a konuk olacak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dünyanın dört bir yanından Türkiye ile ilgili soruları cevapladı.

Cumhurbaşkanı Gül, internet kullanıcılarının oyları ile belirlenen sorulardan bir seçkiyi NTV, YouTube World View ortak yayınında cevapladı. Dün akşam saat 20.30'da YouTube World View'daki yayının ardından röportaj saat 21.00'da YouTube'un medya partneri NTV'de de ekrana geldi.

Ülkelerin önemli ve güçlü liderlerinin farklı topluluklarla buluşmasını sağlayan YouTube World View kanalına konuk olan Gül'e, dünyanın dört bir yanından internet kullanıcıları Türkiye ile ilgili ekonomiden, politikaya kadar merak ettikleri her konuda soruyu, video ya da metin formatındahttp://www.youtube.com/user/worldview linki üzerinden gönderdi.

YouTube World View kanalının ilk konuğu Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama olmuştu. Obama'nın ardından İngiltere Başbakanı David Cameron, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu gibi liderlerin yanı sıra U2 grubunun solisti Bono, ünlü ekonomist ve yazar Arianna Huffington gibi önemli isimler de kanalda izleyici sorularını cevaplamıştı.

DKM ARŞİVİ