forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ANADOLU AJANSI HABERLERİNİN İZİNSİZ KULLANIMININ ÖNÜNE GEÇİYOR

Aktif .

anadolu ajansiAnadolu Ajansı (AA), haber içeriklerinin internet platformlarında izinsiz kullanımının önüne geçmek amacıyla oluşturduğu ''Haber Takip Sistemini'' uygulamaya koydu.


Gelişen teknolojilerle kendini sürekli yenileyen AA'nın, ulusal ve uluslararası gazete, televizyon ile ajans abonesi sayısı bini aştı. İnternetin yaygınlaşması ve içeriklerin bu platformlarda çokça kullanılmasıyla bu alana da önem veren Anadolu Ajansı, aboneleri arasına internet sitelerini de kattı.

Anadolu Ajansı, yeni gelişen ve henüz yasal altyapısı bulunmayan internet medyasındaki bazı uygulamaların, içerik üreten bütün ajanslar için teşkil ettiği sorunların çözümü noktasında bazı yeni önlemler aldı. Bu önlemlere 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ve 5680 Sayılı Basın Yasası'na ve mesleki etik ilkelerine aykırı bir tutum sergilenmesi ve aboneler açısından da haksız rekabete yol açması dolayısıyla başvuruldu.

İZİNSİZ KULLANIM SONA ERECEK

Bugüne kadar izinsiz kullanımın önüne geçmek için bir takım tedbirler alan ve uygulayan AA, içeriklerinin internet sitelerinde izinsiz kullanımıyla ilgili yeni bir sistemi uygulamaya koydu. Çalışmaya başlayan AA Haber Takip Sistemi sayesinde, AA haberlerinin bir kısmını veya tamamını kullananlar belirlenecek.

AA Haber Takip Sistemi, Türkiye'de habere yönelik içerik yayını yapan bütün internet sitelerinin kullandığı haberleri 10'ar dakika arayla tarayarak AA haberleriyle karşılaştıracak. Böylece, AA abonesi olmayan ya da AA içeriklerini abonelik kapsamı dışında kullananlar kolayca tespit edilecek.

Tamamen izinsiz kullanımın önüne geçmeyi amaçlayan sistem sayesinde, AA haberlerini lisanssız olarak kullananlar tespit edilerek yasal işlem başlatılabilecek.

FOTOĞRAF VE VİDEOLAR DA DENETLENECEK

AA Haber Takip Sistemi, hangi haberlerin hangi internet sitelerinde ne kadar kullanıldığı, hangi haberin daha çok ilgi gördüğü, ayrıca hangi kategorideki haberlerin tercih edildiği gibi birçok istatistiki bilgiyi de sağlamış olacak. Projenin devamında, haber içeriklerinin yanı sıra fotoğraf ve videoların da internet platformlarında kullanımı da sistem sayesinde takip edilebilecek.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN