forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ ZORUNLU OLMALI!

Aktif .

davut_dursun_trtAltı yıldır seçmeli ders olarak verilen Medya Okuryazarlığı dersinin zorunlu olması gerektiğini söyleyen RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun TRT Haber'e konuştu..

“Medya Okuryazarlığı dersi sadece Türkiye değil, dünyada da önem verilen bir ders. 2006 yılından beri seçmeli ders olarak veriliyor. Medyanın çocuklar üzerinde birtakım olumsuz nitelikte etkileri var. Bu olumsuzlukların giderilebilmesi için çocukların medyaya karşı bilinçlendirilmesi ve eleştirel bir bakış açısına sahip olmaları gerekmektedir. Medyanın yapısı ve içeriğini anlamaları açısından Medya Okuryazarlığı dersi önemli. Görsel ve işitsel teknolojinin geliştiği 21. yüzyılda çocuklarımızı savunmasız bırakamayız.”

 RTÜK Başkanı Dursun, çocukların medyanın olumsuz etkisinden korunması için başka yöntemler de denediklerinin ifade etti ve “Biz sadece Medya Okuryazarlığı dersi ile çocuklarımızı bilinçlendirmiyoruz. Medyanın çocuk üzerindeki olumsuz etkisi bilimsel olarak kabul ediliyor. Medya Okuryazarlığından başka ekranlarda akıllı işaretler uygulamasıyla programın içeriği konusunda izleyici bilinçlendiriliyor” dedi.

RTÜK Başkanı Prof. Davut Dursun, Medya Okuryazarlığı dersinin zorunlu olması gereğine de dikkat çekti ve şöyle konuştu: “Bizim talebimiz aslında zorunlu ders olması yönündeydi. Bir dersin zorunlu olup olmamasına Talim Terbiye Kurulu karar veriyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışmalarımız devam ediyor. Ders sayısının haftada ikiye çıkarılması ya da iki dönemde de olması öğrenciler için iyi olacaktır. Bu işin uzmanları olan İletişim Fakültesi öğrencileri bu dersi vermeli Bu dersler başka branştan öğrenciler tarafından veriliyor, sosyal bilimler gibi. Bu derslerin kendi uzmanları tarafından okutulmasının daha faydalı olacağını düşünüyorum.”

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN