forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

BBC MUHABİRİNİ AMERİKAN ASKERİ ÖLDÜRMÜŞ...

Aktif .

gazeteci_kameraNATO, BBC muhabiri Ahmed Omid Khpolwak'ın bir Amerikan askeri tarafından “yanlışlıkla” vurulduğu açıkladı.

Afganistan'daki NATO kuvvetlerinden yapılan açıklamada BBC Dünya Servisi için çalışan 25 yaşındaki Afgan gazeteci Ahmed Omid Khpolwak'ın ölümünden kendilerinin sorumlu olduğu bildirildi.

Açıklamada Omid'ın NATO birliğinde görev alan bir Amerikan askeri tarafından “yanlışlıkla” vurulduğu belirtildi.
Toplam yirmi kişinin hayatını kaybettiği olay ardından yapılan ilk açıklamada saldırıyı Taliban'ın gerçekleştirdiği açıklanmıştı.

NATO kuvvetlerinin olayla ilgili yaptığı inceleme sonucunda bugün yaptığı açıklamada ise Omid'ın "kazara" öldürüldüğü belirtildi.

Ahmed Omid hayatını kaybetmeden hemen önce kardeşine yolladığı mesajlarda "Saklanıyorum. Ölüm geldi" ve "Benim için dua edin. Ölmek üzereyim" demişti.

25 yaşındaki Omid'in vücudundan 11 kurşun çıktığı belirtilmişti.

Basın kartı bomba sanıldı

NATO birliklerinin inceleme raporunda olayın, Afganistan'ın güneyindeki Uruzgan vilayetinde kendilerine düzenlenen saldırıya karşılık veren NATO birliklerinin Khpolwak'ın bulunduğu ofise girdiği zaman yaşandığı belirtildi.
Bu sırada banyoya sığınmış olan Khpolwak'ın NATO askerlerine elindeki bir cisimle yaklaştığı sırada öldürüldüğü açıklandı.

Askerlerin bomba düzeneği olduğunu sandıkları Khpolwak'ın elindeki cismin basın kartı olduğu belirtildi.
NATO birlikler, BBC için çalışan gazetecinin "dramatik" ölümü sebebiyle ailesine başsağlığı dilediği, ancak askerlerin yanlış bir uygulamada bulunmamış olduklarının anlaşıldığının belirtildi.
"Trajedi"25 yaşındaki Ahmed Omid, son üç yıldır BBC Peştuca servisine düzenli olarak haber geçiyordu.
Omid'in ayrıca yerel bir radyo istasyonu ile yerel bir haber ajansı için de çalıştığı bildirildi.
Omid'in ölümü ardından BBC tarafından yapılan açıklamada genç gazeteci ''çok değer verilen bir çalışma arkadaşı'' olarak nitelenmiş ve Omid'in özlemle anılacağını vurgulanmıştı.
NATO birliklerinden bugün yapılan açıklama ardından BBC Dünya Servisi Genel Müdürü Peter Horrocks, ''Omid'in ölümü ailesi ve arkadaşları için bir trajedi oldu" dedi.
Horrocks, Omid'in kaybının dünyanın dört bir yanından hayati haberler sunmak için uğraşan gazetecilerin yüz yüze kaldıkları tehlikeleri bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti.
Peter Horrocks ayrıca tehlikeli noktalarda çalışan gazetecilerin buralarda yaşananları tüm dünyaya anlatabilmeleri için kendilerine en iyi güvenlik önlemlerinin sağlanması gerektiğini ekledi.

BBC Türkçe

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN