forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

HSYK 14 İLDE BASIN SÖZCÜSÜ GÖREVLENDİRDİ...

Aktif .

hsyk_binaAdliyelere, 'basın sözcülüğü' birimleri geliyor. Adalet Bakanlığı, pilot uygulama çerçevesinde 14 ilde, başsavcı vekillerini 'basın sözcüsü' olarak atadı.

Görevlendirilen savcılar, Avrupa'da 20 günlük eğitime alındı. Basın sözcülüğü müessesesiyle soruşturma ve davaları takip eden muhabirlerin sağlıklı bilgi alması hedefleniyor.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre, Adalet Bakanlığı, Yargı Reformu Strateji Planı çerçevesinde yürüttüğü adliyelere basın sözcülüğü birimi kurulması çalışmasını tamamladı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), altyapısı hazırlanan 14 ilin adliyelerinde, başsavcı vekillerini basın sözcüsü olarak atadı. Buna göre, İstanbul Adalet Sarayı'nın basın sözcüsü Ergenekon, Balyoz ve 'internet andıcı' gibi kamuoyunda çok konuşulan soruşturmaları yürüten Özel Yetkili Başsavcı Vekili Fikret Seçen oldu. Ankara Adalet Sarayı'nın basın sözcülüğüne ise Başsavcı Vekili Nuri Yiğit getirildi.

Adalet Bakanlığı'nın Yargı Reformu Strateji Planı çerçevesinde 2012 yılında hayata geçirmeyi planladığı adliyelerde basın sözcülüğü kurumu bir yıl önce başlatıldı. Kamuoyu ve medyanın adlî faaliyetler hakkında doğru ve zamanında bilgilendirilmesi amacıyla yüksek mahkemelerde ve belirlenen adliyelerde kurulması hedeflenen basın sözcülüğü birimleri 14 ilde faaliyete geçirildi.

HSYK ise çoğu büyükşehirlerde bulunan adliyelerde görev yapan başsavcı vekillerini belirleyerek, basınla ilişkiler konusunda eğitimden geçirdi. Basın sözcüsü olarak belirlenen başsavcı vekilleri, gerekli seminerler için Avrupa ülkelerine gönderildi. 20 gün Avrupa'nın çeşitli adliyelerinde programlara katılan başsavcı vekilleri, basınla ilişki kurma ve kamuoyunu bilgilendirme konularında eğitim aldı. Ayrıca başsavcı vekiline bağlı çalışacak basın bürolarında, basınla irtibatı sağlayacak personel istihdam edileceği belirtildi.

14 ilin Adalet Sarayı'nda basından sorumlu başsavcı vekilleri yurtdışı seminerlerinin ardından görevine başladı. Basın sözcülüğü müessesesiyle soruşturma ve davaları takip eden yargı muhabirlerinin daha sağlıklı bilgi alması hedefleniyor. Pilot olarak seçilen 14 adliyede başlatılan basın sözcülüğü kurumunun aşamalı olarak diğer illerdeki adliye saraylarında da uygulanacağı bildirildi. Basın sözcüsü belirlenen il adliyeleri şunlar: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Diyarbakır, Malatya, Erzurum, Kocaeli, Eskişehir, Çanakkale, Bolu, Antalya ve Konya.

DKM ARŞİVİ