forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

LİDERLERİN BASIN BAYRAMI MESAJLARI...

Aktif .

ETİKETLER:Basın Bayramı

basin_kartiBasında sansürün kaldırılışının 103’üncü yıldönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu birer mesaj yayımladı.

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre Başbakan Erdoğan, “Basın Bayramı’’ dolayısıyla yayımladığı mesajında gelişmiş demokrasilerde ifade, haber alma ve eleştirme özgürlüğünün yanı sıra, özgür, tarafsız, sorumlu ve sağduyulu basın organlarının varlığının da hayati bir önem taşıdığını bildirdi. Demokrasinin tehdit altında olduğu, vesayetin hüküm sürdüğü bir ortamda, basın özgürlüğünden, ifade hürriyetinden ve sağlıklı bir medya işleyişinden bahsetmenin mümkün olamayacağına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Geçmiş yıllarda ifade özgürlüğüne uygulanan tehdit ve baskıların ceremesini yaşamış biri olarak, ifade etmek isterim ki, hiçbir basın mensubunun mesleki faaliyetleri dolayısıyla baskı görmesine, bu baskılar yoluyla basın özgürlüğünün tehdit edilmesine müsaade etmeyiz.”

Hükümet olarak, bugüne kadar bu anlayışla hareket ettiklerini belirten Başbakan Erdoğan, “İnanıyorum ki, Türkiye’de demokratikleşme yolunda, hak ve özgürlüklerde ilerleme sağlandıkça, medyamız daha da özgürleşecek ve toplumumuzun şeffaflaşması yolunda çok daha büyük mesafeler kat edilecektir. Medya yöneticilerimiz ve çalışanlarımız da basın yayın meslek ilkeleri ve etik değerler doğrultusunda yayın yapmak, kişilik haklarına, özel yaşama saygı göstermek suretiyle, demokrasimizin gelişmesine katkıda bulunacaklardır’’ dedi.

'SANSÜR HEPİMİZİN SORUNU OLSUN'

CHP Lideri Kılıçdaroğlu basında sansürün kaldırılışın 103’üncü yılı nedeniyle yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Sansür hepimizin sorunu olsun ki gazetecilik yaptığı, iletişim özgürlüğünü savunduğu için cezaevine atılan, yazmayı düşündüğü kitabının bilgisayar kaydına bile el konulan, milletvekili seçildiği halde yemin etmesine izin verilmeyen gazeteci ayıbından kurtulalım.’’

'BASIN SORUMLU HAREKET ETMELİ'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, düşüncelerin, görüşlerin ve haberlerin kamuoyuna ulaştırılmasının demokrasinin sağlıklı şekilde işlemesi açısından elzem olduğunu, bununla birlikte basının da sorumluluklarının bilinciyle hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Gül, mesajında, “Basın özgürlüğü ve ifade hürriyeti konusundaki bazı sıkıntıların da bu süreç içerisinde çözüme kavuşacağı kanaatindeyim” ifadelerine yer verdi.

'ÇAĞDAŞ DÜNYAYA YARAŞIR KONUMDAYIZ'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da Basın Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Yaptığımız yasal düzenlemelerle medyaya yönelik diğer çalışmalar, demokrasimizin işlerlik kazanmasını, ifade özgürlüğü ve haber alma hakkının layıkıyla kullanılmasını temin etmeye yöneliktir. Bugün gelinen noktada basın özgürlüğü ve bunun sonucu olarak açık toplum olma bakımından çağdaş dünyayla yarışır konumda bulunmaktayız’’ dedi.

DKM ARŞİVİ