forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ELİNDE TELEFON OLAN HERKES GAZETECİ!

Aktif .

Mario_Garcia+1T Tasarım Günleri'nin dördüncü gününde, 100 ülkede 550 gazeteye danışmanlık yapan tasarım ustası Mario Garcia, iPad devriminin ve yazılı basının geleceğini anlattı.

"Ben görsel bir gazeteciyim. Asla tasarımcı ya da gazeteci kelimelerini kullanmıyorum." diyen Garcia, bir gazeteci gibi düşündüğü için, kendini 'görsel gazeteci' olarak nitelendirdiğini söyledi. Gazetelerin gelecekte yok olacağı söylentilerine inanmadığını belirten ünlü tasarımcı, geçmişten bugüne hiçbir mecranın, bir diğerini öldürmediğini şöyle anlattı: "Radyo ve televizyon çıktığında gazeteyi nasıl öldürmediyse iPad ve tablet devrimi de yazılı medyayı bitirmeyecek. Yazılı medya kalıcı olmaya ve anne sütü gibi temel görevini sürdürmeye devam edecek. iPad ve ötesindeki zamanlarda ayakta kalmak, uyum sağlayarak olacak."

Mario Garcia, artık gazetelerin birinci sayfalarında cinayet, kaçakçılık, ticaret ve siyaset gibi konuların anlatılma devrinin bittiğini, ileride insanların en çok bilmek istediği sağlık, aile ilişkileri, yemek, teknoloji ve aygıtlar ile ilgili daha sosyal haberlerin ilk sayfada yer bulacağını aktardı.

İçinde duygu taşıyan hikâye haberlerin önem kazanacağını vurgularken, "Hikâyenin duygusal olması, bam teline dokunması gerekiyor. Siz gazetecilik değil hikâyecilik peşinde olmalısınız ve hikâyeyi nasıl anlattığınız önemli. Şimdilerde gazeteler duygusal hikâyeleri önemsemediği için, imdada sosyal medya yetişiyor. Bu yüzden bu sosyal paylaşım siteleri ilgi görüyor." değerlendirmesini yaptı.

Okuyucunun bir stratejiyle şaşırtılmayı beklediğini ifade eden Mario Garcia, yazılı medyaya ve içinde bulunanlara şu önerilerde bulundu: "Gazete, bilinmesi ve yapılması gerekenler konusunda bilgi vermeli. Gazeteler, kendi kimliklerini kaybetmeden değişiklik yapmalı. Türk gazeteleri de kendi kimliğini kaybetmeden dünyaya bakmalı. Kullanıcının hayat tarzına göre gün içerisinde bile makul değişiklikler yapılabilir."

Elinde telefon olan herkes gazeteci

'Vatandaş gazeteciliği' kavramının son yıllarda yaygınlaşmaya başladığını söyleyen Mario Garcia, Amerika'da dünyayı sarsan Michael Jackson'ın ve Üsame bin Ladin'in ölümü gibi birçok olayı vatandaşın Reuters'tan bile daha önce duyurduğunu kaydetti. "Elinde telefon olan herkes bir gazeteci oldu." diyen Garcia, haberlerin artık insanlar arasında medyadan önce duyulduğunu ve daha hızlı ulaştığını belirtti. Meslek hayatında 40. yılını deviren ünlü görsel gazeteci, "Basılı medyadaki haberler, daha ayrıntılı ve arka planıyla beraber verilmeli, bir de hikâyeleri olmalı." şeklinde konuştu. (http://www.zaman.com.tr)

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN