forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

AYDIN DOĞAN DA AÇTIĞI DAVALARI GERİ ÇEKTİ...

Aktif .

ETİKETLER:Aydın Doğan

aydin_dogan_gazeteleriAydın Doğan'ın da Başbakan Erdoğan'ın attığı "helalleşme" adımının ardından bazı davaları geri çektiği ortaya çıktı.

 

Ahmet Hakan Coşkun'un Aydın Doğan'la görüşmüş ve görüşmeyi Hürriyet'teki köşe yazısında aktarmış...

"Aydın Doğan’dan yumuşamaya katkı"

Doğan Holding’in kararı dikkatimi çekti.

Bu karara göre...

Aydın Doğan, çeşitli kurum ve şahıslara açtığı davaları geri çekme kararı almış. Hangi davalar geri çekiliyor, amaç nedir, bu tutum istismar edilir mi türü sorulara yanıt bulmak amacıyla Aydın Doğan’la küçük bir mülakat yaptık. İşte Aydın Bey’in sorulara verdiği yanıtlar:

Aydın Bey, hangi davaları geri çektiniz? Amacınız nedir?
Seçim sonrası dönemde, toplumsal tansiyonun düşürülmesi için yapılan bazı girişimler var. Buna şiddetle ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum ve bu girişimleri çok yerinde buluyorum. Bu ortamın gerçekten yerleşmesi için, herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğine inanıyorum. Bu çerçevede, bazı basın kuruluşlarına, basın mensuplarına, siyasetçi ve işadamlarına şahsım adına açılmış, ticari olmayan ceza ve tazminat davalarını geri çekerek bu yumuşama sürecine katkıda bulunmayı arzu ettim. Bunu tamamen tek taraflı olarak, herhangi bir hesap kitaba ve hiçbir beklenti içine girmeden yapıyorum. Eğer kalıcı bir toplumsal huzur arayışı içindeysek, herkes üzerine düşeni yapmak için çaba sarf etmelidir. Bizim yaptığımız bundan ibarettir.

Sizin bu girişiminizi rakiplerinizin aleyhinizde kullanacağı yönünde bir kaygı aklınıza hiç gelmiyor mu?
Şunu öncelikle ifade etmeliyim ki, bizim davaları geri çekmemiz, dava konusu yayında ileri sürülen iddiaların doğru, haklı ve hukuka uygun olduğunu kabul veya ima ettiğimiz anlamına hiçbir surette gelmiyor. Biz bunu, yaratılmak istenen ortama katkıda bulunmak için yapıyoruz. Kaldı ki, bizim için bu tür ceza ve tazminat davaları bir hak arayışıdır. Bizim bu davaları açmamızdaki amaç hiçbir zaman karşı tarafı “caydırmak” olmadı. Zaten bunun işe yaramadığı da rahatlıkla görülebilir. Bu yüzden davadan vazgeçtiğimizde de bunun bize olumsuz bir etkisinin olmayacağı inancındayız. Biz yumuşamaya katkıda bulunmak için bir adım atıyoruz. Bir pazarlık arayışında değiliz. Bu ortama katkıda bulunmak isteyen kendi adımını atar. İstemeyen atmaz. Tansiyonu düşürmeye katkıda bulunmayı başka türlü tarif edebilir ve onu o şekilde de yapabilir.

“Tansiyonu düşürmek için davaları geri çekeceğinize, yayın politikanıza dikkat edin” diyen olursa, ne cevap verirsiniz?
Yüksek tansiyon her türlü bünyeye zarardır. Biz aynı bünyenin muhtelif organlarıyız. Kendi kendimize zarar verecek bir şey yapmamız akıl kârı mıdır? Bizim yayın organlarımız bu güne kadar hiçbir zaman kasıtlı olarak tansiyonu yükseltici bir yayın politikası benimsemedi. Biz sadece gazetecilik yapmaya çalıştık. Herhangi bir hesabın içine girip gazetecilikten taviz vermemeye çalıştık. Bu süreçte, en fazla, kendi dışımızda yükselmiş olan tansiyonun dalgasına kapılmışızdır. Ancak önümüzdeki dönemde bu konuda da hassasiyetimizi yükselteceğiz. Gazeteciliğimizden taviz vermeden ama toplumsal tansiyonun yükseldiği noktalarda da bu dalgaya kapılmadan görevlerimizi yerine getireceğiz.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN