forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

G8 ÜLKELERİ İNTERNETİ MASAYA YATIRIYOR

Aktif .

internet_httpDünyanın en etkili internet ve medya yöneticileri, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin evsahipliğinde Fransa'da toplanıyor.İki gün sürecek toplantının katılımcıları arasında Google, Facebook ve Microsoft'un yöneticileri de var.

Toplantının asıl gündem maddelerinin "internet denetlenmeli mi? ve ne kadar denetlenmeli?" soruları olması bekleniyor.

Toplantının sonuçları, Fransa'da önümüzdeki hafta yapılacak G8 zirvesinde sunulacak.

İnternet ilk defa G8 gündeminde

BBC Türkçe'nin haberine göre, BBC'nin Paris'teki muhabiri Christian Fraser, zengin ülkeleri bir araya getiren G8 grubunun ilk defa internet üzerine bir toplantı düzenliyor olacağını aktarıyor.

Fraser, toplantıda tartışmanın internetin geleceği ile ilgili iki farklı görüşün etrafında şekilleneceğini de ekliyor.

Bu görüşlerden biri, Google ve Amazon gibi yeni şirketlerin de desteklediği, internetin hükümet denetiminin dışında olması gerektiği fikri.

Avrupa'da gittikçe daha yaygın hale gelen diğer görüş ise, internetin 'aşırılıkları'nın kontrol edilmesine odaklanıyor.

Cumhurbaşkanı Sarkozy de, geçen yıl yaptığı bir konuşmada bu görüşü ifade etmişti.

"İnternet yeni bir keşif sahası, fethedilecek yeni bir alan. Ancak bir Vahşi Batı olmasına izin veremeyiz. İnsanların, hiçbir sınır olmadan, sanat eserlerini talan ettiği, hukuksuz bir yer olamaz" demişti, Sarkozy.

ABD, internetin G8 toplantısına dahil edilmesi konusunda tereddütlüydü.

ABD Başkanı Obama, daha önce yaptığı konuşmalarda internet özgürlüğünün ülke ekonomisi ve dış politikası için öneminin altını çizmişti.

İnternet çerçevesinde son günlerde yaşanan olaylarla öne çıkan alanlar arasında özel hayat, telif hakkı, rekabet kanunu ve ifade özgürlüğü de var.

İnternetin aynı zamanda sosyal paylaşım ağları aracılığıyla Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki halk ayaklanmalarında da önemli rol oynadığı vurgulanıyor.

DKM ARŞİVİ