forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

'İMAMIN ORDUSU' HRANT DİNK YÜRÜYÜŞÜNDE GERGİNLİĞE NEDEN OLDU!

Aktif .

imamin_ordusuHrant Dink yürüyüşünde, Ahmet Şık'ın tutuklanmasına neden olan İmamın Ordusu isimli kitapla ilgili pankart açılması gerginliğe neden oldu.

 

Yaklaşık 80 kişilik toplulukta Hrant Dink dışında, Ahmet Şık ve Nedim Şener’in fotoğraflarının taşınmasına tepki gösterenler oldu. Bazıları yürüyüşten ayrıldı. Bunun üzerine tetip komitesi, fotoğrafların kaldırıldı.

Hrant’ın Arkadaşları grubundan 80 kişi, Hrant Dink Davası’nın 17’inci duruşması nedeniyle, bugün Dolmabahçe’de bir araya geldi. "Affetmeyeceğiz!" yazılı bir pankart açan topluluk, "Unutmayacağız, affetmeyeceğiz’, ‘Öldür diyenler yargılansın’, ’Faşizme inat, kardeşimsin Hrant’ sloganları ile Beşiktaş, Barbaros Hayrettin Paşa Meydanı’na yürüdü. Burada, aralarında Ufuk Uras, Zeynep Tanbay, Oral Çalışlar, Gülten Kaya, Muhsin Kızılkaya, Ümit Fırat, Yonca Şık’ın da bulunduğu 120 kişilik grupla birleşti.

"Hrant için Adalet için", "4 yıldır yüzleri yok 4 yıldır vicdan yok" yazılı pankart ve döviz taşıyan kalabalık grup, "Katil devlet hesap verecek", "Asla unutmayacağız" sloganları attı. Beşiktaş Meydanı’nda sanatçı Ayça Damgacı’nın okuduğu açıklama şöyle:

"Dört yıl üç ay oldu ve biz yine buradayız. Çünkü şunu biliyoruz: er ya da geç, Hrant’ı öldürenlerin yakasına yapışacağız. Arkadaşımızın öldürülmesine katılan, karışan, katilleri kollayan, suçlu ve kusurlu resmi görevlileri koruyan kim varsa hesap verecek. Bundan kaçamayacaklar. Darbe planlarında Hrant’ın öldürülmesinden ‘operasyon’ diye söz edildiği ortaya çıktı. Biz "İşte!" dedik. ‘Hrant Dink cinayeti davası’ adı altında bir müsamereyi sürdürenler oralı olmadı. Zirve Yayınevi katliamıyla ilgili olarak Malatya İl Jandarma Alay Komutanı tutuklandı. Oralı olacaklar mı? merak ediyoruz. Trabzon’da da bir jandarma komutanı vardı. Albay Ali Öz. Görevi ihmalden yargılanıyor. Oysa şu içeride, sanık sıralarında oturması gerekiyordu. Başka pek çok polis ve jandarmayla birlikte. Onlara, kimlerden emir aldıklarının sorulması gerekiyordu. Türkiye’de çok büyük suçlar işlendi. Hrant’ın öldürülmesi bunlardan biriydi. Bunların faillerini ilelebet koruyup kollamaya kimsenin gücü yetmeyecek. Bizim ise, arkadaşımızın ölüm emrini verenler karşımıza getirilene kadar direnecek gücümüz bol bol var."

Açıklamanın ardından grup, Beşiktaş’taki özel yetkili İstanbul Adliyesi’ne yürüdü. Adliye önünde Bandista isimli müzik grubu şarkılar çalarken Hrant Dink’in eşi Rakel, kardeşi Orhan Dink, ve çocukları duruşma salonuna alındı. Davayı bu yıl, Paris Barosu’ndan bir hukukçu delegasyonunun da izlediği belirtildi.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN