forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

AHMET ŞIK'IN TASLAK HALİNDEKİ KİTABINA YAYIN YASAĞI KONDU... RADİKAL'DE ARAMA YAPILDI...

Aktif .

ahmet_sikOdatv soruşturması kapsamında tutuklanan yazar Ahmet Şık'ın yayımlanmamış 'İmamın Ordusu' adlı kitabın taslağı için polis Radikal gazetesine gitti. 12. Ağır Ceza Mahkemesi de kitaba yayın yasağı koydu.

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteci Ahmet Şık'ın basım aşamasında olduğu belirtilen kitabının tüm nüshalarının toplanması yönünde mahkeme kararı alındığı kaydedildi. Kitabı basma hazırlığındaki yayın evinde yapılan aramalara paralel, polis ekiplerinin burada olduğu belirtilen kitap nüshası için Radikal gazetesine gittiği öğrenildi.

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Şık'ın söz konusu kitabı için savcı Zekeriya Öz'ün talebi üzerine nöbetçi İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nden kitabın tüm nüshalarının toplatılması kararı çıkarıldığı öğrenildi. Savcının talebinde kitabın Ergenekon terör örgütünün faaliyetleri kapsamında yazıldığı ve örgütün propagandası yapıldığı belirtildi.

Kararda da kitabın Ergenekon terör örgütü kapsamında adil yargılamayı etkileme ve terör örgütü propagandası yapmayı amaçladığı ifade dildi.

ERTUĞRUL MAVİOĞLU'NUN BİLGİSAYARINDAN KOPYA ALINDI

Polisin Radikal gazetesindeki bazı bilgisayarlarda yaptığı incelemelerde de Ertuğrul Mavioğlu'nun bilgisayarından bir kopya aldı.

İtaki Yayınevinden Radikal'e kadar uzanan aramada polisin '001 kitap son' adlı dosyanın peşinde olduğu belirtildi. 'İmamın Ordusu' adlı kitabın bir kaydı olduğu düşünülen bir dosyayı kopyaladı.

MAVİOĞLU: ''FIRSAT BULUP OKUYAMADIM AMA ŞU AN ÇOK PİŞMANIM OKUMADIĞIMA''

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında polisin Ahmet Şık'ın gönderdiği kitap taslağına el koyduğunu bildirdi.

Mavioğlu, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Ahmet Şık'ın kitap taslağına el konulması yönünde İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinin kararı olduğunu hatırlatarak, kitap taslağının polise teslim edilmemesinin ''terör örgütüne yardım ve yataklık'' suçu kapsamında değerlendirileceğinin kendisine bildirildiğini söyledi.

Bu karar uyarınca Şık'ın gönderdiği kitap taslağının aranması amacıyla çalıştığı Radikal gazetesine gelen polislerin şu anda bilgisayardan taslağın çıktılarının aldığını, daha sonra kaydı sileceklerini belirten Mavioğlu, ''Ahmet Şık, 18 Aralık 2010'da ''00kitap son'' koduyla kitap taslağını bana göndermişti. Açıkça söyleyeyim, fırsat bulup okuyamadım. Sadece bir göz gezdirdim ama şu an çok pişmanım okumadığıma. Ancak gök kubbe altında hiçbir şey gizli kalmayacaktır'' dedi.

Mavioğlu, polisin, kendisinin dışında ayrıca Ahmet Şık'ın eşi Yonca Şık ile avukat Fikret İlkiz'i de arayarak, onlarda bulunan nüshaların da teslim alınacağı yönünde tebligatta bulunduğunu söyledi.

FİKRET İLKİZ'DEN DE KOPYA ALINDI

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu'ndan sonra Ahmet Şık'ın avukatı Fikret İlkiz'in de elindeki kopyaları polise teslim ettiği belirtildi.

İthaki Yayınevi Editörü Ahmet Öz, aramaya ilişkin şunları söyledi:

''Savcılık kararıyla dün gece arama yapılmıştı. Bugün İstanbul 12. ağır Ceza Mahkemesinin kararıyla geldiler. Dün gece söz konusu kitabın dijital ortamdaki kaydı polislerce silinmişti. Bugün de bilgisayarın harddiskine el koydular. Kitabın dijital kopyasını bulundurmak yasak, mesele bu. Harddiskin içerisinde başka çevirilerimizde vardı. İşimiz fiili olarak durmuş durumda. Harddiski geri vereceklerini söylediler.''

MAHKEME KİTABIN TÜM NÜSHALARINA EL KONULMASINA KARAR VERDİ

Mahkemenin kararında şöyle denildi:

''(İmamın Ordusu) isimli döküman ve tüm nüshalarına içerik olarak aynı mahiyetteki evrak ve tüm nüshalarına İstanbul Emniyet Müdürlüğünün 17 Mart 2011 tarihli yazısı ekinde sunulan 16 Mart 2011 tarihli 49 sayfalık rapor içeriğinde belirtilen evrak ve tüm nüshalarına CMK 121, 122, 123/2, 124, 127 uyarınca el konulmasına karar verildi''

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN