forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

KILIÇDAROĞLU'NDAN ERGENEKON SAVCILARINA GÖZDAĞI, MEDYAYA UYARI...

Aktif .

kemalkilicdaroglu_tgfCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bazı savcıların “demokrasiyi katlettiklerini ve özgürlükleri  sınırlandırdıklarını” dile getirerek "Bugün iktidarın gücünü arkanızda görebilirsiniz. Ama hiçbir güç baki değildir. Gün gelecek, siz de bunun hesabını vereceksiniz” dedi.

 



CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Gazeteciler Federasyonunun (TGF) Sheraton Otel'de ''Anadolu Medyası Liderlerle Buluşuyor'' konulu toplantısında konuştu.

Habercilikte sınırların aşıldığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, bazı Arap ülkelerinde yaşanan olayların nedeninin, orada yaşayanların dünyada olup bitenleri yakından takip etmesinden ve baskıcı rejimlere direnmelerinden kaynaklandığını söyledi.

Medya üzerinde baskı olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, ''Eğer yaygın basında bu kadar baskı varsa, herhalde yereldeki baskının çok daha fazla olduğunu sizler benden daha iyi biliyorsunuz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Elazığ'da belgeleriyle yolsuzlukların üzerine giden ''Kalem Gazetesi''nin, darp, baskı ve şiddet sonrası kapatıldığını ileri sürerek, ''Eğer tek tek sıramızı beklersek bu olmaz...Medyada kendisine çeki düzen vermek zorunda'' ifadelerini kullandı.

Kendisinden önceki bir konuşmacının ''12 Haziran'dan sonra baskıların kalkacağı sözünü vermesini'' istediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, ''Eğer bir ülkede özgürlük yoksa, medyanın özgürce eleştirme hakkı yoksa o ülkede demokrasiden söz edemeyiz, birbirimizi kandırmayalım'' dedi.

Başbakan'ın ''8 yıl boyunca manşetine karıştığımız bir gazete var mı?'' dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Sayın Başbakan sen doğruyu söylemiyorsun. Şimdi açıklayacağım, kimin kalemiyle bir başka gazetecinin kalemiyle. Fatih Altaylı'yı hepiniz bilirsiniz. Saygın, doğruları yazan güçlü bir kalemdir. Severiz sevmeyiz. Altaylı, 21 Nisan 2007'de Sabah gazetesinden ayrılırken meslektaşlarına bir mektup yazdı.

Bütün internet sitelerinde var. Mektupta bütün Sabah Gazetesi çalışanlarına sesleniyor, 'Bazı yazarların yazılarına, fikrim ve onayım dışında müdahale edildi' diyor. Hangi manşetten bahsediyorsun sen, Hükümetin başında oturan kişi.

Yine diyor ki, 'Son olarak yine Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yaptığı açıklamaları manşet yaptığımız gün, gece geç saatlerde gazeteye müdahale edildi' diyor. 'Manşetin değiştirilmesi bana haber verilmeden tayin edildi' diyor.

Diyor ya Recep Bey 'manşetine karıştığımız bir gazete var mı?' Bırak manşeti gazeteye doğrudan müdahale ediyorsun sen...Şimdi kalkmış milletin gözünün içine baka baka ve bütün bu olayları bile bile 'Biz manşetlere mi müdahale ediyoruz' deme cüretini gösteriyor. Bari söylüyorsun adam gibi söyle, 'Bu gazetenin manşetlerine dokundum, gücüm var, Başbakanım' de. Ben de sana saygı duyarım. Milletin gözünün içine baka baka 'biz manşetleri mi değiştirdik?' dersin, ama kapalı kapılar ardında manşetleri değiştirirsin. Hangi çağda yaşıyoruz.''

Anayasanın 28. maddesinde ''Basın hürdür, sansür edilemez'' denildiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, ''Bence buraya parantez içinde bir şey yazmak lazım. 'Recep Tayyip Erdoğan istisna' diye'' şeklinde konuştu.

'SAYIN FÜHLE DUYSUN BİZİ'

Gazetelerde künyeler olduğunu, buralarda da bazı bilgilerle sahiplerinin adının yazdığını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''AKP iktidarı ile bir grup gazetede bu isimler kalktı. Künyede isimler yoksa, bu manşetler her zaman değişebilir anlamına gelir. Bir gazetenin patronu hangi gerekçe ile kendisinin ismini künyeden sildirir...'' dedi.

Avrupa Birliği (AB) yetkililerine seslendiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Başta sayın Fühle duysun bizi. Açsın o gazeteleri künyelerine baksın ve kendi vicdanına sorsun. AKP'ye verdikleri destekler için sorsun. Özgürlük diyorlardı, demokrasi diyorlardı AKP için...Demokrasi diyoruz, hangi demokrasi? Bunun adını AKP bize ileri demokrasi diye satmaya çalışıyor. Hitler döneminden bir farkımız yok. Dolayısıyla bu tehlikelere ortak ses verdiğimiz sürece sorunu çözeriz.

AKP bir şey daha yapıyor. Kendi medyasını oluşturuyor. Kimileri 'yandaş medya' diyor, bana göre 'besleme basın' desek daha doğru olur. Ama orada çalışan emekçilerden bahsetmiyorum. O manşetleri hazırlayanları teşhir edeceğiz. Hele hele patronu yolsuzluktan aranıyor, yolsuzluktan davası var, bize ahlak dersi vermeye kalkıyor. Sen kimsin de bana ahlak dersi vereceksin?''

ELEŞTİRİLERE AÇIĞIZ

Hatalarının olabileceğini belirten Kılıçdaroğlu, eleştirilere de açık olduklarını söyledi.

Her gazetenin eleştiri yapabileceğini, sağlıklı eleştirilerin başlarının üzerinde yeri olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ''Ben hiçbir eleştiriye dava açmadım. Hakarete varan boyutlar oldu, açmadım. 'Medyanın özgürlüğü var, saygı gösterelim. Biz de göstermezsek kim gösterecek' dedim. Ama yalan haber yok.

Şimdi hukukçulardan bir ekip oluşturduk, bütün yalan haberlere dava açacağız. Burayı dikensiz alan sanmasınlar, efendiliğimizi kendileri için bir baskı aracı olarak kullanmasınlar. Bizim efendiliğimiz medyaya duyduğumuz saygıdan kaynaklanıyor. Ama medya AKP medyası ise kusura bakmasın'' ifadelerini kullandı.

Televizyonlarda tanınmış bazı kişilerin yaptıkları her tartışma programında kasıtlı olarak, sözü sürekli CHP'ye getirmeye çalıştığını ileri süren Kılıçdaroğlu, ''Bu eleştirilere kesinlikle kulak asmayın. Anket palavralarına kesinlikle inanmayın. Yok efendim yüzde 50'ymiş, yok yüzde 58'i hedefliyorlarmış. İsterseniz yüzde 100'ü hedefleyin ben sizi o koltuktan indirmeye kararlıyım'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, baskı ve tutuklamalara direneceklerini bildirdi. ''AB, artık Türkiye'de niye demokrasi, özgürlük kaygısını dile getiriyor, hiç düşündünüz mü?'' diye soran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''CHP'nin Avrupa ile ilişkileri iyi değildi. Brüksel'e, Almanya'ya, İngiltere'ye, Fransa'ya gittim. En yetkililerle görüştüm. Demokrasiyi, özgürlüğü anlattım. Ve onlara şunu söyledim: 'Demokrasi diyorsunuz, 61 gazeteci hapiste, sizin ülkenizde var mı böyle bir sorun?

Sizin ülkenizde bir Başbakan çıkıp 'ben bu davanın savcısıyım' diyor mu? Savcı kim, gazetecilerin hangi gerekçelerle içerde tutulduğunu o açıklar, savcı. Bir de diyor ki biz savcılık yapmıyoruz. Recep Bey sen davaların savcısısın. Kararı artık siyasi otorite alıyor, senin yandaşların da o siyasi otoritenin aldığı kararın gereğini yapıyor.

Gazeteci araştırır, soruşturur. Yayımlanmamış kitabın suç unsuru olduğu tek ülke Türkiye'dir...Ve bunun adına ileri demokrasi diyen siyasi iktidar da Türkiye'de.''

ARTIK AVRUPA PARLAMENTOSU UYANDI

Gazetecilerde her türlü belgenin bulunabileceğini savunan Kılıçdaroğlu, ''gizli belge'' kavramını da bir türlü anlayamadığını belirterek, birinin çıkıp kendisine bunu anlatmasını istedi.

Artık Avrupa Parlamentosunun uyandığını belirten Kılıçdaroğlu, ''Biraz geç uyandılar ama uyandılar. Onlara her türlü sitemimizi yapacağız. Sayın Fühle'ye şunu söylemiştim: 'Anayasa değişikliğinden ne bekliyorsunuz?'

Size dedim ben söz veriyorum, herhangi bir AB ülkesi bizim yargıyla ilgili yaptığımız değişiklikleri kendi ülkelerinde parlamentolarına kanun teklifi olarak getirsin, ben Türkiye'de meydanlara çıkıp bu anayasa değişikliğine 'evet' diyeceğim. Kendi parlamentonuza getiremediğiniz şeyi niye bize dayatıyorsunuz? Şimdi diyorlar ki Türkiye demokrasiden, özgürlüklerden uzaklaşıyor. Günaydın, biz size söyledik bunu'' ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, kendilerinin üzerinde duracağı konuların her zaman özgürlüklerden ve demokrasiden yana olacağını da bildirdi.

'BUNUN HESABINI VERECEKSİNİZ'

Kendilerini eleştirenlerin de özgürce yazacağını, bunun da sözünü verdiklerini belirten Kılıçdaroğlu, eleştiriden korkmayacaklarını kaydetti.

''Gazeteciliğin sınırlarını artık savcılar belirleyecek, öyle anlaşılıyor'' diyen Kılıçdaroğlu, ''Hukuk tanımayan, hukuk dışı her işlerin içinde olan savcılar. Onlara sesleniyorum. Çarşaf çarşaf, kişilerin özel hayatıyla ilgili belgeleri yandaş gazetelere servis eden savcılara sesleniyorum. Bana demesinler emniyet yaptı, onları da siz yönetiyorsunuz ve bunları görmemezlikten gelen savcılara sesleniyorum, demokrasiyi katleden savcılara sesleniyorum.

Özgürlükleri sınırlayan savcılara sesleniyorum. Türkiye'nin batıdaki tablosunu siz değiştirdiniz. Türkiye'de demokrasi ve özgürlüklerin olmadığını siz kanıtladınız. Bugün iktidarın gücünü arkanızda görebilirsiniz ama hiçbir güç baki değildir, gün gelecek siz de bunun hesabını vereceksiniz.''

 

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN