forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

CUMHURBAŞKANI GÜL, BASIN KONSEYİ HEYETİYLE GÖRÜŞTÜ

Aktif .

ETİKETLER:Basın Konseyi

basin_konseyiBasın Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bugün Konsey Başkanı Orhan Birgit başkanlığında konsey yüksek kurulu  üyelerinden oluşan bir heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul ettiği belirtildi.Birgit'in kabul sırasında Cumhurbaşkanı Gül'e söylediklerine yer verilen  açıklamada, Birgit'in, başkanlık görevine seçilmesinin ardından Cumhurbaşkanı  Gül'e gösterdiği teveccüh ve kendisine konsey hakkında bilgi sunmak için ziyaret  talebini kabul etmesi dolayısıyla teşekkür ettiği vurgulandı.

Açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesinde Basın Konseyinin  medyanın daha özgür ve daha saygın olması için faaliyet gösteren ve BM tarafından  da danışman sivil toplum kuruluşu olarak tanınmış bir meslek örgütü olduğunu  belirten Birgit, “23 senedir çalışmalarını sürdüren konsey, iletişim (ifade,  basın) özgürlüğünü genişletmek amacıyla çalışmalarda bulunmakta ve bu özgürlüğün  yüklediği sorumluluklara uygun biçimde kullanıldığını denetlemek amacıyla bir  denetim mekanizmasını içermektedir” dedi.

Birgit, konseyin bütün çalışmalarını Basın Meslek İlkeleri, Basın Konseyi  Sözleşmesi ve çalışma kuralları çerçevesinde yürüttüğünü ifade ederek,  Cumhurbaşkanı Gül'e konseyin temel ilkelerini ve işleyişine ilişkin kurallarını  içeren kitapçığı sunmaktan duyduğu onuru ifade etti.

Birgit, tüm basın ve yayın kuruluşları ile gazetecilerin katılımına açık  olan konseyin en yüksek karar organının Basın Konseyi Yüksek Kurulu olduğunu  belirterek, kabulde hazır bulunan heyetin yüksek kurulun yaklaşık 3'te 1'inden  oluştuğunu ve heyette kurum temsilcileri, okuyucu temsilcileri ve seçilmiş  gazetecilerin yer aldığını belirtti.

Birgit, açıklamasında şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımız, sizi ziyaretimizin esas sebebi gösterdiğiniz  teveccüh için teşekkür etmek ve Basın Konseyinin faaliyetleri hakkında sözlü  bilgi vermek olsa da ziyaret talebimizden sonra gelişen süreç size gazeteciliğin  güncel bir sorununu sunma gerekliliğini doğurmuştur. Şu anda ulaşabildiğimiz  verilere göre 68 meslektaşımız, yazdıkları sebebiyle tutuklu ve hükümlü olarak  cezaevlerinde bulunmaktadır. Ülkemizde 7 bin 569 sarı basın kartı sahibi  meslektaşımız olduğunu düşündüğümüzde neredeyse bunlardan yüzde 1'i  özgürlüklerinden mahrumdur. Basın Yasası, Türk Ceza Yasası ve Terörle Mücadele  Yasası'nda yer alan iletişim özgürlüğünün gerektirdiği standartlara aykırı  düzenlemelerin yol açtığı bu sonuç maalesef ülkemizi basının özgürlüğü  sıralamalarında 138. sıraya itmiştir.
Size sunabileceğimiz talebimiz öncelikle toplumun bilgi edinme hakkına  hizmet eden meslektaşlarımıza yönelik hukuki ve idari işlemlerin, toplumun bilgi  edinme hakkındaki yararı gözetilerek, titizlikle ve iletişim özgürlüğünün özüne  zarar gelmeyecek şekilde yürütülmesi konusunda adım atmanızdır. Hakkında suç  iddiası bulunan meslektaşlarımızın adil, kişi özgürlüğü ile ifade özgürlüğü  haklarına saygılı ve hızlı biçimde yargılanarak maddi gerçeklerin ortaya  çıkartılması konusunda hassasiyetimizi vurgulamak isterim. Yukarıda belirttiğimiz  yasalarda değişiklik yapılması da öncelikli taleplerimi arasındadır.”

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN