forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

GAZETECİLER GÖZALTILARI PROTESTO ETTİ

Aktif .

nedimsener_yalcinkucukBaşta Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın gözaltına alınmasını yüzlerce gazeteci İstanbul ve Ankara'da protesto etti. Ağızlarına siyah bant takan gazeteciler, meslektaşlarının serbest bırakılmasını istedi.


 

Aralarında Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın da bulunduğu gazetecilerin dün gözaltına alınmasına meslektaşlarından eylemli tepki geldi.

Ankara'da eylem Kızılay Meydanı'nda yapıldı. Aralarında Hürriyet yazarı Şükrü Küçükşahin ve Milliyet yazarı Can Dündar'ın da olduğu gazeteciler ağızlarını siyah bantla kapatıp gözaltıları protesto etti. Yürüyüşe bazı CHP milletvekilleri de destek verdi.

Eylemin İstanbul'daki adresi ise Taksim Meydanı'ydı. Özgürlük Anıtı'nın önünde toplanan yüzlerce gazeteci, ellerinde pankartlar ve Türk bayraklarıyla Galatasaray'a yürüdü. Sloganların atıldığı yürüyüşte ortak talep, gözaltındaki ve tutuklu bulunan gazetecilerin serbest bırakılmasıydı.

Eylem sonunda yapılan açıklamada basında ifade özgürlüğünün sağlanması gerektiği vurgulandı.

Yürüyüşe katılan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, NTV’ye açıklamalarda bulundu.

Orhan Erinç, özetle şöyle konuştu:

"Gazetecilerin böyle bir yürüyüş yapma ihtiyacı duyduğuna göre bıçak kemiğe dayanmış olarak nitelendirmek gerekir diye düşünüyorum. Gazetecilik faliyetinin suç sayılması, özellikle de terör suçu sayılmasının basın üzerindeki baskısını meslektaşlarımızı mesleklerinden alıkoyulmasını eleştirmek, kınamak için protesto yapma zorunluluğunu duyduk.

Meslek faaliyetinin suç sayılması, gazetecinin haber kaynaklarıyla olan ilişkilerini terör örgütü biçiminde değerlendirmek gibi son dönemlerde moda bir anlayış sözkonusu. Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle bilgi ve belgelere ulaştığını, bunlardan haber ya da kitap hazırladıklarını biliyoruz.

Yargılanan çok sayıda meslekdaşımız var. TBMM’ye görev düştüğünü 2005 yılından beri söylüyoruz. Bu konuya ilgi gösterilmemesini yadırgıyoruz."

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN