forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ALMANYA'DAKİ TÜRKLER EN ÇOK HANGİ KANALLARI İZLİYOR?

Aktif .

tv 
Almanya'da yapılan bir araştırma, ülkede yaşayan Türklerin en çok hangi televizyon kanallarını tercih ettiğini ortaya koydu.

İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Süheyla Schröder ve Berlin'de faaliyet gösteren "Data 4U" Kamuoyu Araştırmaları Enstitüsü Genel Müdürü Umut Karakaş, Alman Potsdam Üniversitesi'nde düzenlenen "Almanya'da yaşayan Türklerin medya üzerine temsiliyeti/ algılamaları" konulu bir toplantıya katılarak söz konusu araştırma hakkında bilgi verdiler.
 
Karakaş burada yaptığı konuşmada, televizyonun Almanya'da yaşayan Türkler için büyük bir önem taşıdığını ve çoğunlukla evlerde Türk kanallarının tercih edildiğini belirterek, Türk televizyon kanallarının ''ana vatana bir köprü rolü oynadığını'' söyledi. 
 

Türk kanallarının kablo ya da uydu üzerinden izlendiğini ifade eden Karakaş, Türk televizyon kanallarının yanı sıra RTL, Pro7, ARD ve ZDF gibi Alman kanallarının da Türk izleyicileri tarafından tercih edildiğini kaydetti.
 
Karakaş Türk izleyicisine ulaşmak için farklı kültür odaklarının dikkate alınması gerektiğini belirterek, ''Türk toplumunda duygusallık çok önemli. Aşk, sevgi hikayeleri Türk izleyiciler için ön planda. Alman programları ise Türk izleyicisine soğuk, duygusuz ve mesafeli geliyor. Almanya'nın nüfusunun yarısı hemen hemen göçmen kökenli. Ancak Alman medyasında çalışan göçmen kökenlilerin oranı sadece yüzde 5 civarında. Elbette bu rakam da düşündürücü'' şeklinde konuştu.
 
Schröder de, Almanya'da tanınmış medyaların bazı ön yargılardan hareket ederek programlarını hazırladıklarını savunarak, ön yargıların kırılabilmesi için televizyon programlarında çok kültürlülüğü esas alan programların hazırlanması gerektiğini söyledi.
 
Medyada ortak disiplinler ve kültürler arası bir açılımın olması gerektiğini belirten Schröder, ''Türk üniversiteleriyle Alman üniversiteleri arasında bu ön yargıları ortadan kaldırmak, farklı kültürler arası diyaloğu geliştirmek ve ayrımcılığı önlemek için akademik alanda iş birliği yapılması gerekir'' dedi. AA
 
 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN