forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

2010'DA DÜNYADA 44 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

Aktif .

gazeteciler_300Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), 2010 yılı 'Basına Saldırı Raporu' açıklandı. 2010 yılında, dünyada 44 gazetecinin öldürüldüğü, 145 gazetecinin de tutuklandığı belirtilen raporda, Türkiye'yle ilgili değerlendirmelere de yer verildi.


Raporda Türkiye'ye yönelik eleştirel yorumlar yer alırken, Türkiye'de gazetecilerin, anti terör, ulusal güvenlik ve kişisel saldırı yasalarına dayandırılarak hapse atıldıkları belirtildi. Raporda, bazı medya kuruluşlarına açılan vergi davaları da 'politik bir motivasyon' olarak değerlendirilirken, 'Yayın organlarının, hükümette olan AKP'nin hoşuna gitmeyen yayınları üzerine ceza uygulaması' başladı görüşüne yer verildi.

CPJ'nin, Türkiye'ye yaklaşık 4 sayfalık yer ayrılan raporunda, Türkiye'de, eleştirel haber ya da yorumların bastırılmaya çalışıldığı, yayın organları ve gazetecilerin ürkütüldüğü vurgulandı.

12 Eylül'de gerçekleşen referandum öncesinde, hükümetin demokrasiyi güçlendirme ve Türkiye'yi AB normlarına çekme söylemlerinde bulunduğu belirtilen raporda, 'Ancak, basın özgürlüğü konusundaki reformlar ciddi derecede başarısız oldu' dendi.

CPJ'nin raporu, New York'taki Birleşmiş Milletler Merkezi'nde CPJ Yönetim Kurulu Başkanı Joel Simon ve yardımcıları tarafından açıklandı. "2010 Yılında Gazetecilere Saldırılar" adlı raporda, dünyada BM ile diğer küresel ve bölgesel örgütlerin dünyada basın özgürlüğü ve gazetecileri korumada, sürekli ve tutarlı bir politika izlememeleri de eleştirildi.

2010 yılında, dünyada 44 gazetecinin öldürüldüğü, 145 gazetecinin de tutuklandığı belirtilen raporda, gazeteciler için en tehlikeli ülkenin Pakistan olduğu belirtildi. Pakistan'da, 2010 yılı içinde, 6'sı intihar saldırılarında olmak üzere, 8 gazetecinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Raporda, 4 gazetecinin öldürüldüğü Irak'ın, gazeteciler için en tehlikeli ikinci ülke durumunda olduğu da belirtildi.

Raporun açıklanmasının ardından soruları yanıtlayan CPJ Başkanı Joel Simon, Türkiye'de gazetecilerin tutuklanmalarına ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, 'Gazeteciler anti terör, ulusal güvenlik gibi özel yasalara dayanılarak tutuklanıp hapse atılıyor. Bu durum son derece endişe verici.' dedi.

Kendisinin CPJ'de çalışmaya başladığı yıllarda, Türkiye'de hapse atılan gazeteci sayısının çok daha fazla olduğuna, değinen Simon 'Türkiye bu anlamda eskiye göre büyük bir iyileşme gösterdi. Bugün Türkiye'de daha açık ve canlı bir basın var. Ancak son donemde yaşanan gazeteci tutuklamaları son derece rahatsız edici ve kaygı verici. Türkiye'de basın özgürlüğü alanındaki kazanımların, saldırıya açık ve zayıf olduğunu görmek kaygı verici' diye konuştu.

Simon, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve öteki yetkililerin basın ve düşünceyi açıklama özgürlüğü konularındaki olumlu açıklamalarının yeterli olmadığını, bu açıklamaların uygulamalarla desteklenmesi gerektiğini dile getirdi. Türkiye'deki yasal ortamın gazeteciler açısından istikrarsız olduğunu dile getiren Simon, 'Türkiye'de bazı hassas konularda yazı yazan gazeteciler hala kendilerini saldırıya açık görüyorlar, kendilerine karşı yasal yaptırımlar ugulanabileceğinden çekiniyorlar. Bu uygulamaların da bir çok örneği var. Yasal ortamın gazeteciler açısından sorunlu ve çözüm bekleyen yanları var' dedi.

CPJ Başkanı Simon, yayın kuruluşlarına açılan vergi davaları ile ilgili soruya yanıtında da, "Bu tur uygulamalar küresel bir strateji haline geldi, vergi ya da başka yasal stratejiler kullanılarak medyayı alt etmeye çalışma örneğini dünyada birçok ülkede görüyoruz. Açıkça saldırmak ya da hapse atmak yerine, kurnazca bir yol bu. Ancak Türk medyasının yüz yüze olduğu sorunların ve sıkıntıların farkındayız ve endişeliyiz" diye konuştu.

CPJ'nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Koordinatörü Muhammed Abdel de Türkiye'de medya kuruluşlarına yönelik vergi davalarıyla ilgili endişe taşıdıklarını söyledi. Her kişi ve kurumun olduğu gibi medya gruplarının da vergi ödemekle yükümlü olduğuna değinen Dayem, "Ancak incelemelerimiz gösteriyor ki, Türkiye'deki uygulamalar politik nedenlere dayanıyor" dedi.

Dayem, Türkiye'de tutuklanan gazetecilerle ilgili soruya verdiği yanıtta da bazı gazeteciler hakkında yüzlerce dava açılması yüzünden, gazetecilerin gazetecilik görevlerini yerine getirmediklerini söyledi. Bazı gazetecilerin tüm zamanlarını mahkeme salonlarında geçirmek zorunda kaldığına değinen Dayem, Türkiye'de geçen yıl Terörle Mücadele Kanunu'nun gazetecilere uygulanmasıyla ilgili olarak raporlarında 4 dava yer aldığını belirtti. Dayem de, Cumhurbaşkanı Gül'ün, basın özgürlüğü konusundaki açıklamalarının uygulamaya dönüştürmesini beklediklerinin altını çizdi.

Dayem, İsrail'in Mavi Marmara gemisine yaptığı saldırıda gazetecilerin ellerindeki malzemelere el koymasıyla ilgili soru üzerine, CPJ'nin bu olayı, gazetecilerin İsrail tarafından tutuklanmasını, malzemelerine el konulmasını ve bu malzemelerin seçilerek daha sonra İsrail tarafından propaganda amaçlı kullanılmasını kınadıklarını söyledi.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN