forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

GÜNLÜK GAZETESİNE İKİ AY KAPATMA CEZASI

Aktif .

İki değişik sayısında yayımlanan bir fotoğraf ve iki yazıda "PKK propagandası" yapıldığı iddiasıyla Günlük gazetesine mahkemece toplam iki ay kapatma cezası verdi.

http://www.Bianet.org un haberine göre, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 1 ve 2 Haziran 2009 tarihli nüshalarında PKK örgütünün propagandasının yapıldığı iddiasıyla Günlük gazetesinin yayınının iki ay süreyle durdurulmasına karar verdi.

Hakim Necat Ede'nin kapatma kararına dayanak oluşturan Terörle Mücadele Yasası'nın (TMY) 6/son maddesini önceki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer iptal istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne taşımıştı. Yüksek mahkeme, 5 Eylül 2006'da itirazı esastan görüşeceğini açıkladıysa bu yaklaşık üç yıldır gerçekleşmedi.

1 Haziran'da yayımlanan sayıda, Diyarbakır Kültür Sanat Festivali'nin kapanış konseriyle ilgili "Görkemli final" başlıklı haberde kullanılan ve bir bölümünde PKK'nin hapisteki lideri Abdullah Öcalan'ın posterinin de yer aldığı "Bu halk rüyasını gerçekleştirecek" yazılı olan fotoğraf nedeniyle gazete bir ay süreyle kapatıldı.

Mahkeme, ertesi gün yayımlanan sayıda yer verilen Hüseyin Ali imzalı "Operasyonlara Dur Denilmeli" başlıklı köşe yazısı ve Teoman Deprem'e ait "PeKeKe mi, PeKaKa mı?" başlıklı yazı nedeniyle de gazeteye aynı cezayı verdi.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN