forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

İNTERNET MEDYASIYLA İLGİLİ KANUN TASARISINDA SON AŞAMAYA GELİNDİ

Aktif .

internet_kucukBaşbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, internette yayın yapan haber sitelerini esas alan tasarının ilgili bakanlığa sunulduğunu belirtti ve  tasarıyla ilgili görüşlerin alınacağını açıkladı.
Karakaya, RTÜK tarafından düzenlenen ''Aylık RTÜK Toplantıları'' kapsamında ''BYEGM'nin kuruluş ve İşlevleri'' konulu konferans verdi.

BYEGM'nin haber, basın, yayın ve enformasyon hizmetlerinin yanı sıra Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünün sekretaryasını da yürüttüğünü anlatan Karakaya, Genel Müdürlüğe bağlı Medya Takip Merkezlerinde geçen yıl 1,5 milyon haberin işlendiğini, bunlardan 22 bininin ilgili makamlara iletildiğini belirtti.

DHMİ ile yaptıkları işbirliğiyle havalimanlarında basın noktaları oluşturulduğunu ifade eden Karakaya, uygulamanın tüm havaalanlarına genişletilmesiyle yabancı basın mensupları ile basın kartı taşıyıcılarının bu noktalardan yararlanabileceklerini duyurdu.

Basın mensuplarına yabancı dil eğitimi konusunda TOBB ile geçen yıl yürüttükleri işbirliği ile 60 gazetecinin Türkiye'nin ardından Londra ve Washinghton'da dil eğitimi aldıklarını hatırlatan Karakaya, ''Bu uygulamamıza, önümüzdeki sene için yeni bir ivme kazandırmayı düşünüyoruz'' dedi.

İNTERNET MEDYASINA İLİŞKİN DÜZENLEME


BYEGM'nin yürüttüğü diğer faaliyetlere değinen Karakaya, internet medyasına ilişkin bir çalışma yapılması konusunda Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın kurumu görevlendirdiğini anlattı.

RTÜK'ün de sürecin içinde olduğunu bildiren Karakaya, şöyle konuştu:

''Şuna karar verildi ki, internet medyası çok dinamik gelişen bir sektör. Şu an bunun tamamını kuşatacak bir düzenleme için çok erken. İnternet suçlarıyla ilgili kanun da zaten çok eleştirilen bir kanun. O nedenle şu etapta tüm internet medyasını düzenlemek yerine, internet haber sitelerini esas alan bir düzenlemeye gidelim düşüncesi hakim oldu. Bu çerçevede tasarımız hemen hemen hazır sayılır. Makama sunuldu. Sonra ilgili sektörlerin görüşlerine açılacak.

Burada en önemli sıkıntı akreditasyon sıkıntısıydı. Yani bu arkadaşlarımız, Başbakanımızın, Cumhurbaşkanımızın programlarına katılamıyordu. Bu sıkıntılarını gidereceğiz. Ayrıca Basın Kanunu ile irtibatlandırdık, ama yazılı medya için öngörülenden daha esnek düzenlemeler getiriyoruz.''

Medya alanında diğer ülkelerle ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla bir dizi etkinlik düzenleyeceklerini belirten Karakaya, 21-22 Aralıkta ''Türkçe Konuşan Ülkeler Medya Forumu'' düzenleneceğini kaydetti.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN