forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

DOĞAN HOLDİNG MEDYA İŞTİRAKLERİNİ SATMAK İÇİN DANIŞMANLIK ŞİRKETİYLE ANLAŞTI

Aktif .

aydin_dogan_280Doğan Holding'in medya iştiraklerinin tamamını satmak için Danışmanlık şirketi Goldman Sachs ile anlaştığı belirtiliyor.  Doğan Holding'in medyadaki iştiraklerinin değerinin 2 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor...

Konuya yakın bir kaynağın Reuters'a verdiği bilgiye göre, "Görüşmeler Goldman Sachs aracılığı ile yürütülüyor. Yurtiçinden danışman bir şirket seçmediler. Doğan Grubu bağlayıcı olmayan teklifleri aldı" dedi ve ekledi: "Her yatırımcı farklı paketler için teklif veriyor. Bazı yatırımcılar bazı TV kanalları ya da gazeteleri dışarıda tutarken, bazıları tüm TV kanalları ve gazeteleri için teklif veriyor" dedi.

Bloomberg haber ajansında yer alan ve isimsiz kaynaklara dayandırılan bir haberde, RTL Group, KKR Co, TPG Capital, Rupert Murdoch'un News Corp şirketi, Fransız Vivendi, Alman Axel Springer ve Time Warner'ın bir iştiraki olan Prag merkezli Central European Media Enterprises'ın, Doğan Yayın Holding'in varlıkları ile ilgilendiği ve varlıkların değerinin 2 milyar dolar civarında olduğu bilgisi yer aldı.

Thomson Reuters servislerinden IFR'da 2 Ekim'de yayınlanan haberde, Doğan Yayın Holding'in varlık satışı için Goldman Sachs'ı yetkilendirdiği belirtilerek, ilgilenen şirketler arasında KKR, Time Warner ve News Corp'un yer aldığı belirtilmişti. Oyak Yatırım'ın değerlendirme notunda da, şirketin daha önce varlık satışına gidebileceği yönündeki açıklaması hatırlatılarak, "Görüşümüze göre, danışmanlık anlaşması iştiraklerin yakında satılabileceğini gösteriyor. RTÜK'ün medya kurumlarında yabancı sahipliği oranının yüzde 25'ten yüzde 50'ye çıkarılmasına yönelik yıl sonunda kabul edilmesi beklenen yeni düzenlemesinin ardından satış görebiliriz" denildi.

HOLDİNGDEN AÇIKLAMA: YENİ BİR DURUM YOK, SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Doğan Yayın Holding iştirak satış süreciyle ilgili yaptığı açıklamada, danışman kuruluş eşliğinde çalışmaların devam ettiğini ve mevcut durum itibariyle açıklama gerektirecek yeni bir durum olmadığı bildirildi.

DYH'nin doğrudan ve dolaylı bağlı ortaklıkları nezdinde faaliyet gösteren bazı gazete ve TV kanallarının satışı için Goldman Sachs aracılığı ile görüşmeler yürüttüğü belirtilirken, konuya yakın kaynaklar şirketin bağlayıcı olmayan teklifleri aldığını söyledi.

Medyada bu konuda yer alan haberler üzerine şirketten KAP'a yapılan açıklamada, "Daha önce konuya ilişkin olarak yaptığımız özel durum açıklamalarında da belirtildiği üzere; şirketimizin ve bağlı ortaklıklarının yeniden yapılandırılmasına yönelik olarak, şirketimize yeni ortaklar alınması ve/veya bağlı ortaklıklarımızdaki ortaklık paylarının tamamen veya kısmen satılması, varlık satışı yapılması, hisse değişimi veya stratejik ortaklıklar kurulması da dahil olmak üzere, muhtelif işbirliği olanaklarının araştırılması konularında, ilgilenen kurumlar ile çalışmalar,danışman kuruluş refakatinde halen devam etmekte olup, mevcut durum itibariyle kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek herhangi bir durum bulunmamaktadır" denildi.

Diğer yandan, Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, CNBC-e televizyonunun haberine göre, iştirak satış sürecinde bağlayıcı olmayan teklifleri aldıklarını söyledi.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN