forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

ALTIN PORTAKAL'DA KUSTURİCA KRİZİ....

Aktif .

emir_kusturicaAntalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti ve MHP grupları Kusturica'nın jüri üyeliğinden çıkartılmasını istedi. Festival ve Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, “Bizi tek ilgilendiren yönü sanatçı kişiliğidir” dedi.


Bu yıl 9- 14 Ekim tarihleri arasında 47'ncisi yapılacak Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne Boşnak yönetmen Emir Kusturica’nın jüri üyesi olarak davet edilmesine yönelik tepkiler sürüyor.


Savaşta soykırımın yapıldığı Srebrenitsa'daki katliamı kastederek, “Tecavüz olaylarını abartıyorsunuz” dediği için yıllardır eleştirilen ünlü Boşnak yönetmen Emir Kusturica'nın Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde jüri üyesi olması, ortalığı karıştırdı. Türkiye'deki Boşnaklar'dan ve Bosna- Hersek'teki kadın derneklerinden sonra bugün bir tepki de Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde geldi.
AK Parti Gurup Sözcüsü Murtaza Tamyürek, uluslararası film jürisinde yer alan Boşnak Yönetmen Kusturica’yı kendi milletine ihanet etmiş biri ilan etti. Kusturica için, ‘Sırpları destekleyen şahsiyet’ diyen Tamyürek, Başkan Akaydın’a yönelik, “Antalya Türkiye’ye, Türkiye dost ülkelere rezil ediliyor” dedi. Yönetmen Emir Kusturica’nın Hıristiyanlığı seçerek vaftiz olup ‘Nemenja' ismini aldığını belirten Tamyürek, Boşnak yönetmenin jüri üyeliğinden çıkartılmasını istedi.


AK Partili Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne davet edilen her jüri üyesinin siyasi görüşleri açısından değerlendirmenin çağdışı, akıldışı ve mantık dışı olacağını savundu. “Ancak” diyerek konuşmasına devam eden Tütüncü, Türkiye’nin bazı hassasiyetlerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı.


MHP Grup Sözcüsü Mustafa Reşat Oktay ise, 9 Ekim’de Antalya’da olması beklenen ünlü yönetmenin sanatçı kimliğini kullanarak, bu kimlikle politizasyon yaratmaya çalıştığını savundu. Oktay da Kusturica’nın jüri üyesi olarak festivale gelmesini doğru bulmadıklarını açıkladı.


Tartışma sırasında AK Partili Tamyürek, Başkan Akaydın’a, “Sizin Sırp hayranlığınız nereden geliyor? Türkiye’deki Boşnaklar sizin hakkınızda ne düşünüyor biliyor musunuz?” dedi.


Aynı zamanda festivalin düzenleyici kuruluşu Antalya Kültür Sanat Vakfı'nın (AKSAV) da Başkanı olan Mustafa Akaydın, Kusturica’nın Bosna katliamına yönelik sözlerinin kendisini de ziyadesiyle üzdüğünü anlattı. AKSAV’ı Emir Kusturica’nın sanatçı kişiliğinin ilgilendirdiğini ifade eden Başkan Akaydın, “AKSAV, yıllardır siyasetin dışında sanatın içinde tavır almıştır” dedi.


Başkan Akaydın’ın AK Partili Tamyürek’in çıkışına “Habur Sınır Kapısı’ndan giren teröristleri kendileri ‘Biz pişman değiliz’ dedikleri halde hoşgörüyle karşılayanlar şimdi Kusturica’ya neden aynı hoşgörüyü gösterememektedir?” dedi. Başkan Akaydın ve Ak Partili meclis üyeleri arasındaki tartışma CHP’li meclis üyelerinin ortamı yumuşatmasıyla sona erdi.  (Milliyet.com.tr)

DKM ARŞİVİ