forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

AYDIN DOĞAN'IN EMİN ÇÖLAŞAN'A AÇTIĞI DAVA SONUÇLANDI: DOĞAN TAZMİNAT KAZANAMADI...

Aktif .

aydin_dogan_emin_colasanDoğan Holding Onursan Başkanı Aydın Doğan, Emin Çölaşan’ın "Kovulduk Ey Halkım Unutma Bizi’’ adlı kitabı için açtığı 50 bin liralık davanın Yargıtay aşamasını da kaybetti. Kitabı eleştiri sınırları içinde bularak davayı reddeden mahkemenin bu kararı, Yargıtay 4. Hukuk Dairesince de uygun görülerek, oy birliği ile onaylandı.

Aydın Doğan, Çölaşan’ın yazdığı kitapta, kendisi ve Hürriyet Gazetesi hakkında yalan beyanlarda bulunduğunu ileri sürerek, tazminat davası açmıştı. Çölaşan’ın ‘’1986-2007 yılları arasında Hürriyet Gazetesinde her türlü imkan sağlanarak, baskı ve sansüre uğramadan çalıştığını’’ belirtmiş, kitabın gerçek dışı ve iftiralarla dolu’’ olduğunu savunmuştu.

BAB-I ALİ TANIK OLDU

Üsküdar 1. Asliye Hukuk Mahkemesindeki yaklaşık bir yıl süren davada, Hürriyet yazarları Ertuğrul Özkök, Tufan Türenç, Özdemir İnce ve Enis Berberoğlu, Aydın Doğan’ın tanığı olmuştu. O dönem Hürriyet yazarı olan Bekir Coşkun ile muhabir Kamuran Zeren de Çölaşan’ın tanığı olarak dinlenmişti. Bekir Coşkun ifadesinde, ‘’Çölaşan’a, Hürriyet’teki yazıları nedeniyle müdahale edildi.  Yazıları makaslanıp, sansür uygulandı. Hükümet aleyhine yazmaması isteniyordu. ‘’ demişti.

Mahkeme, kitapta yazılanların eleştiri sınırları içinde olduğunu belirtip, davayı reddetmişti. Bunun üzerine Aydın Doğan, ‘’Yerel mahkeme kararı oluştururken, delilleri yeterince araştırmadı. Kitaptaki isnatlar, kişilik haklarına, namus, şöhret, vakar ve haysiyete saldırıdır’’ diyerek Yargıtay’a temyiz için başvurmuştu.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN